Repertuar

W Cieple Dźwięków - koncert symfoniczny orkiestry MASO z Charkowa

Data wydarzenia:
11 Styczeń 2023 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
30 zł

11 stycznia o 18:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na koncert symfoniczny Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy "Słobożański" z Charkowa pod batutą Jakuba Chrenowicza, którzy wykonają dla Państwa najznakomitsze dzieła muzyki klasycznej! Będzie to pierwsze z wydarzeń w roku jubileuszowym Pałacu Kultury Zagłębia sygnowane znakiem "65 lat Kulturze i Sztuce". Podczas koncertu odbędzie się również wręczenie nagród Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022.

Solidarni z Ukrainą!

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok póżniej święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO (Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra), w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler Dionysius Grammenos, Allina Vlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji. 

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w  gościnnym Międzynarodowym Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym  stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życie kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała.  Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vtalija Liashko. W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce  w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie,  Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elisabeth Pitcarin,Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-NietoGiuseppe Mengoli.

Jakub Chrenowicz - dyrygent,  adiunkt w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, a także kierownik Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

W programie koncertu:

F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll, op. 67
J. Strauss II– Nad pięknym modrym Dunajem
S. Moniuszko – Mazur z opery Straszny dwór
M. Skoryk – Taniec Hiszpański
M. Skoryk – Melodia
M. Leontovych – Carol of the Bells (Szczedryk
L. Anderson – Sleigh Ride
J. Strauss I– Marsz Radeztky'ego

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia