14 września świętować będziemy 107. rocznicę urodzin patrona festiwalu – Michała Spisaka!
Tego dnia o godzinie 18:00 odbędzie się uroczysta gala otwarcia 13. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka wraz z Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod kierownictwem Marka Wroniszewskiego oraz zaproszonych solistów! To wyjątkowe wydarzenie rozpocznie wielką muzyczną rywalizację młodych adeptów sztuki instrumentalnej, którzy powalczą o statuetkę Michała Spisaka i laur zwycięzcy w specjalnościach: obój, klarnet i fagot.
Wydarzenie odbywa się w ramach pierwszego w historii Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.
Wydarzenie odbędzie się na żywo oraz online, a streaming z koncertu będzie udostępniony na fanpage'u festiwalu oraz na jego kanale YouTube.
Wykonawcy:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski – dyrygent
Paweł Cal – róg (laureat I nagrody 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka)
Vitor Fernandes – klarnecista (juror 13. edycji konkursu, laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie)
Program koncertu:
Część I
M. Spisak – Concerto giocoso
W.A. Mozart – Koncert na róg i orkiestrę Es-dur KV 495
K. Kurpiński- Koncert klarnetowy B-dur
Część II
W. Lutosławski – Preludia Taneczne
N. Rimski-Korsakow – Szeherezada (Suita symfoniczna) op. 35
------------------------------------------------------------------
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa – orkiestra powstała z inicjatywy Jerzego Semkowa, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Utworzona przez MKIDN na mocy rozporządzenia z 1 października 2007 r. jest państwową instytucją artystyczną. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci akademii muzycznych, którzy nie ukończyli 30 lat. Orkiestra rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 r. Współpracowała z wieloma uznanymi dyrygentami (należą do nich m.in. J. Semkov, K. Kord, J Krenz, K. Penderecki, J. Maksymiuk, Ł. Borowicz czy M. NałęczNiesiołowski). Współpracowała również z solistami (m.in. J. Olejniczak, O. Pasiecznik, V. Repin, T. Strahl, J. Plowright). Zrealizowała szereg rejestracji płytowych, radiowych i telewizyjnych m.in. dla: Universal Music, DUX, Polskiego Radia, Warner Classic czy TVP Kultura. W projektach udział brali najwybitniejsi dyrygenci i soliści (m.in. J. Semkow, M. Patyra, I. Monighetti, G. Chmura, A. Szymczewska czy Ł. Borowicz. Podczas festiwali w Polsce i za granicą Orkiestra występowała na wielu estradach koncertowych (m.in. Musikverein – Austria, Auditorio Nacional de Musica – Hiszpania, Konzerthaus – Niemcy czy Grande Auditorio – Portugalia). Od kwietnia 2009 roku Orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych, zaś od września 2018 r. Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W listopadzie 2013 roku Krzysztof Penderecki objął Orkiestrę honorowym patronatem artystycznym. W 2018 r., podczas jubileuszowego koncertu z okazji dziesięciolecia działalności Sinfonia Iuventus oficjalnie przyjęła imię Jerzego Semkova.
------------------------------------------------------------------
Marek Wroniszewski – Dyrygent. Zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od 2017 roku – początkowo jako asystent, a następnie kierownik orkiestry. Asystował wielu wybitnym dyrygentom (m.in. Michaił Jurowski, Gabriel Chmura, Mirosław Jacek Błaszczyk czy Andrzej Boreyko), a także współpracował ze znanymi solistami (min. Zakhar Bron, Vadim Repin, Piotr Pławsner, Kewin Kenner czy Klaudiusz Baran). Półfinalista i laureat nagród dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, a także finalista VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Współpracuje m.in. z Filharmonią Śląską, NOSPR w Katowicach, Filharmonią Krakowską czy Polską Filharmonią Sinfonia Baltica.
------------------------------------------------------------------
Vitor Fernandes – nagrodzony w 2018 r. drugą nagrodą podczas 73. Międzynarodowego Konkursu w Genewie, po zdobyciu pierwszej nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu w Gent w 2017 r., Vitor Fernandes jest uznawany za jednego z czołowych klarnecistów swojego pokolenia. Vitor zaczął uczyć się muzyki w wieku 6 lat, kiedy należał do małej orkiestry dętej w swoim rodzinnym mieście w Portugalii. Od tego czasu zdobył ponad tuzin nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych na całym świecie. W 2019 Vitor dostał się na wciąż trwający staż jako klarnecista-solista w London Symphony Orchestra. Poza stażem Vitor obecnie koncentruje się na karierze solowej. Występował dotychczas w całej Europie, w Korei Południowej, Dubaju, Hong Kongu, Tajwanie, Singapurze, USA, a także prowadzi masterclass na uniwersytetach w Europie i Chinach. Występował gościnnie z Chamber Orchestra of Europe, Stuttgart Radio Symphony Orchestra, a jako solista między innymi z Brussels Philharmonic, Sofia Philharmonic, Gyor Symphony Orchestra, L’Orchestre de Chambre de Genève, The Royal Symphonic Band of the Belgian Guides. Vitor nagrywał dla radia i telewizji w Portugalii, a także w Szwajcarii (Radio Television Suisse), we Francji (France Musique), na Węgrzech (Bartók Radio Hungary) oraz Słowenii. W 2018 r., po obronie dyplomu magisterskiego w Haute École de Musique de Genève, otrzymał nagrodę SihWoo Cardinaux-Chang. Vitor Fernandes gra na klarnetach Buffet-Crampon Tosca oraz używa stroików D’Addario Reserve Classic.
------------------------------------------------------------------
Paweł Cal – Waltornista. Naukę gry na waltorni rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Koninie, w klasie Jacka Rybczyńskiego. Obecnie student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie waltorni Tadeusza Tomaszewskiego. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów (m.in.: III nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie, II Nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. Edwina Golnika w Łodzi, I nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach oraz I nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka). Współpracował z takimi orkiestrami jak m.in.: Daejeon Philharmonic Orchestra, Filharmonia Krakowska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Lutosławski Orchestra Moderna, Filharmonia Kaliska oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO. Jako solista występował z Filharmonią Poznańską i Sinfonią Varsovia. Swoje umiejętności szkolił pod okiem wybitnych muzyków (m.in. Wilhelmus Sanders, Stefan Dohr, Andrew Bain, Jeff Bryant, Stefan de Leval Jezierski oraz Szabolcs Zempleni. Jest stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, MKIDN oraz Fundacji Sapera Auso. Od 2016 roku jest zastępcą solisty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
------------------------------------------------------------------
Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM korzystania z obiektu w trakcie trwania pandemii koronawirusa.
ORGANIZATORZY:
PATRONI HONOROWI:
MECENAS FESTIWALU
SPONSOR GŁÓWNY KONKURSU:
SPONSOR FESTIWALU:
PARTNER KONKURSU:
PRZYJACIELE FESTIWALU:
PATRONI MEDIALNI: