Repertuar

Scena/anecS - Daniel Grupa (Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Oblicza)

Data wydarzenia:
18 Październik 2022 godz. 19:00
Lokalizacja:
Scena Sali Teatralnej PKZ
Ceny biletów: 
30 zł

18 pażdziernika o 19:00, w ramach jazzowego cyklu Scena/anecS wystąpi znakomity pianista i kompozytor, a także współtwórca bloga Literaccy - Daniel Grupa!

Koncert stanowi wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Oblicza.

Scena/anecS to nowy cykl koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia, którego celem jest zniesienie bariery między widzami a artystami oraz umożliwienie bezpośredniego obcowania z muzyką i jej twórcami w przyjaznej, a nawet rodzinnej atmosferze. Bariera w postaci kurtyny przestaje istnieć, a publiczność zasiada wraz z artystą w aneksie scenicznym, czyli na deskach PKZ! Zróżnicowany repertuar z wyraźnym akcentem jazzowym to cecha charakterystyczna cyklu.

Daniel Grupa to pianista, kompozytor i alpinista, który od wielu lat współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej (Anna Wyszkoni, Marek Jackowski, Piotr Cugowski, Stanisław Soyka, Małgorzata Ostrowska). Pisze muzykę do teatru i filmu. Wiele razy stawał za pulpitem dyrygenckim. Występował na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Festiwalu Top Trendy, Sopot Festival. Od wielu lat towarzyszy na scenie Annie Wyszkoni. Jest założycielem i szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie. Jego wielką pasją są góry, w których - kiedy nie koncertuje - spędza wiele czasu. Udało mu się wejść na Kazbek na Kaukazie (5033 m. n.p.m.), Grossglockner w Wysokich Taurach (3798 m. n.p.m.) i Tetnuldi w Kaukazie Centralnym (4858 m.n.p.m.) Wspinał się w Alpach, Tatrach (między innymi na Zamarłej Turni, Mięguszowieckim Szczycie, Mnichu), w Sokolikach, w Śnieżnych Kotłach, lodospadach czeskich i na Jurze. Teraz przygotowuje się do zdobycia swojego pierwszego siedmiotysięcznika. 

Pianista i kompozytor. Daniel Grupa urodził się w 1975 roku w Sulechowie. W wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu  („Opera za trzy grosze” reż J. Buchwald, „Ja jestem ruda Lola” reż T. Wiśniewski). Również w Kaliszu miały miejsce premiery pierwszych wykonań kompozycji - Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową i kwartetu smyczkowego.  Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. MIłośnik i pasjonat gór. Wspinał się w Tatrach, zimą w czeskich lodospadach i w Śnieżnych Kotłach. Zdobył szczyty Kaukazu: Kazbek (5054 m. n.p.m.) i Tetnuldi (4858 m. n.p.m), i Grossglocknera w Taurach Wysokich. (3798 m. n.p.m.) 

Od wielu lat współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej (Małgorzata Ostrowska, Anna Wyszkoni, Marek Jackowski, Stanisław Soyka, Piotr Cugowski, Virgil Donati), pisze muzykę do filmu i teatru („Dzień w którym umrę” reż. G. Lipiec, „Zamknięci w celuloidzie” reż. W. Sikora, „Grun de Berg. Wyzwanie” reż. M. Malinowski i M. Olechnowski, „Stara kobieta wysiaduje” reż G. Bral). Koncertuje z autorskim recitalem fortepianowym. W marcu 2021 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana „Zanim nadejdzie noc” na której to oprócz fortepianum, można usłyszeć  m.in. kwartet smyczkowy, i śpiew Renaty Przemyk. Od roku 2011 szef artystyczny Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie a w latach 2015/2021 pełnił funkcję prezesa Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze.

W marcu 2021 roku ukazał się debiutancki album Daniela Grupy zatytułowana "Zanim nadejdzie noc"  który przez wiele tygodni był jedną z najlepiej sprzedających się płyt w salonach sieci empik!

Lokalizacja na mapie

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Scena Sali Teatralnej PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia