Kino

Rowery kontra samochody - seans filmowy

Data wydarzenia:
19 Maj 2017 godz. 12:00
Lokalizacja:
Kino KADR
Ceny biletów: 
wstęp wolny - darmowe bilety do odebrania w punkcie informacyjnym PKZ od 11.05.2017

Seans filmowy w ramach V Kongresu Ruchów Miejskich.

Gatunek: dokumentalny, kraj produkcji: Szwecja 2014, czas trwania: 90 min
Reżyseria: Fredrik Gertten

Rowery czy samochody – batalia nadal trwa, a aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Radykalna rewolucja w tym zakresie jest potrzebna, jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Na Ziemi jest już miliard samochodów, ale według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Stoimy na granicy przepaści. Jesteśmy cywilizacyjnie uzależnieni od samochodów, a ich producenci wcale nie mają zamiaru tego zmieniać. Wydają setki miliardów dolarów na produkcję aut, mają wpływ na planowanie miast i stosują zaskakujące rynkowe praktyki, aby zwiększyć sprzedaż. Na przykład General Motors powoli przejmował masowy transport w Los Angeles, aby potem go zlikwidować. Film pokazuje, co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało jak Amsterdam i Kopenhaga, gdzie 40% mieszkańców codziennie porusza się rowerem. Poznajemy aktywistów z całego świata, którzy dążą do zastąpienia samochodu rowerem. Aline z São Paulo to aktywna przedstawicielka lokalnego ruchu rowerzystów, która jeździ po Ciclofaixa w São Paulo, trzydziestokilometrowej trasie rowerowej na Paulista Avenue, gdzie jeden pas otwarty jest wyłącznie dla rowerzystów. Uświadamia ona mieszkańcom São Paulo pozytywne aspekty poruszania się rowerem, co wcale nie jest łatwe, bo co cztery dni ginie tam jeden rowerzysta. Z kolei burmistrz Toronto Rob Ford z uporem znakuje ścieżki rowerowe, chcąc w ten sposób wygrać batalię z samochodami. Najlepsze warunki dla rowerzystów oferuje jednak Kopenhaga, gdzie setki rowerzystów poruszają się po ulicach wypierając ruch samochodowy z miasta. Czy politycy i decydenci na całym świecie pójdą za tym przykładem i odważą się stanąć do walki z samochodowym lobbingiem?

Po filmie znajdzie się czas na dyskusję. O filmach będzie można porozmawiać ze specjalnie zaproszonymi gośćmi (architektami oraz urbanistami).

Wydarzenie towarzyszące: Weekend z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity

dystrybutor: Against Gravity

Organizatorem wydarzenia jest Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH, natomiast współorganizotorami w Dąbrowie Górniczej są Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski oraz Inicjatywa Dąbrowska.

 

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia