Repertuar

Rock Pogoria 2023

Data wydarzenia:
02 Wrzesień 2023 godz. 17:00
Lokalizacja:
Impreza plenerowa
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

2 września od 17:00 na parkingu przy Miejskiej Plaży Pogoria III w Dąbrowie Górniczej odbędzie się druga edycja koncertu Rock Pogoria! W programie koncerty zespołów Transgresja, Illusion i IRA!

Pomysł na zorganizowanie pierwszego koncertu Rock Pogoria zrodził się ze słów Kazika Staszewskiego, który w 2021 roku na antenie radia opowiedział o pięknym Pojezierzu Dąbrowskim, czyli jeziorach Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Jego słowa stały się inspiracją do zorganizowania imprezy dla fanów rocka. I tak 3 września 2022 roku odbył się koncert z udziałem zespołów Puppet Queens, Kruka & Wojtka Cugowskiego oraz zespołu KULT, który przyciągnął 8-tysięczną publiczność nad brzeg dąbrowskiego jeziora.

Dabrowa Górnicza oraz Pałac Kultury Zagłębia, będący organizatorami wydarzenia idą za ciosem! 2 września br. od 17:00 nad jeziorem Pogoria III zagrają: Transgresja, Illusion i IRA! Będzie to koncertowe zakończenie lata w Dąbrowie Górniczej!

Harmonogram:

g. 17:00 - Transgresja
g. 19:00 - Illusion
g. 21:00 - IRA

PATRONAT MEDIALNY: 

PARTNER:

Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznej edycji koncertu Rock Pogoria, droga dojazdowa do Miejskiej Plaży Pogoria III zostanie zamknięta, tym samym zachęcamy do korzystania z linii autobusowej 716, która dowiezie Was pod samą scenę! Na koncert możecie się dostać również pociągiem Kolei Śląskich S1, przesiadając się następnie do wspomnianego autobusu. 

---------------------------------

TRANSGRESJA

TRANSGRESJA to zespół z Dąbrowy Górniczej, który swoimi kompozycjami wciąga w świat energetyzującego psychodelicznego rocka. Wizytówką kapeli jest przykuwająca oko oprawa wizualna, spajająca tajemnicze i mroczne brzmienie z kontrastową grą świateł i fluorescencyjnymi stylizacjami wykonawców. Każdy koncert Transgresji to klimatyczne show, uczta dla zmysłów i wyobraźni. W ciągu siedmiu lat działalności zespół aktywnie udzielał się zarówno na scenie, jak i w studiu, zyskując uznanie na przeglądach muzycznych i konsekwentnie poszerzając swoje audytorium dzięki udanym występom na licznych koncertach klubowych i plenerowych. Przemierzając muzyczny szlak ze swoją wierną Watahą, Transgresja pojawiła się w telewizyjnym show „Mam Talent”, dotarła do finału Antyfestu 2018, zagrała na scenie Viva Kultura festiwalu Pol’and’Rock 2019 oraz na CieszFanów Festiwal 2021, a także zdobyła nagrodę specjalną w konkursie Jarocińskie Rytmy Młodych. Na przestrzeni lat zespół współdzielił scenę z czołówką polskich zespołów rockowych m.in. Hunter, Illusion, Łydka Grubasa, Jelonek, Kabanos czy Organek. Do artystycznego dorobku formacji należy demo  “Ludzie Atomów Masowej Destrukcji”, EP-ka “Spokój Znajdzie Niewielu” oraz album „Brak Równowagi", który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności oraz krytyków muzycznych. Obecnie zespół wydał drugą długogrającą płytę – „GOLIAT” która pojawiła się na sklepowych półkach 25 lutego 2022.  W maju 2023 roku tytułowy utwór "Goliat" został piosenką miesiąca w 28 edycji Pol'and'Rock Festival. W ramach promocji nowego albumu zespół wyruszył w trasę koncertową obejmującą kilkadziesiąt koncertów klubowych, plenerów oraz występy na najważniejszych polskich festiwalach m.in. Rock na Bagnie oraz na najpiękniejszym festiwalu na świecie Pol’and’Rock. W roku 2023 zespół został zaproszony do ponownego wystąpienia na 29 edycji Pol'and'Rock Festiwal, ze względu na zajęcie 2 miejsca w plebiscycie "Złotego Bączka". Obecnie Transgresja kontynuuje promocję albumu „GOLIAT”, intensywnie koncertując oraz w międzyczasie tworzy kolejny album. 

-------------------------------------

ILLUSION

Illusion został założony w 1992 r. w Gdańsku przez Tomasza „Lipę” Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka „Jerrego” Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja), do których wkrótce dołączył Jarek Śmigiel (bas). Już w 1993 r. zespół zwyciężył w konkursie Marlboro Rock-in, wystąpił na festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Sztuki w Żarnowcu i pojawił się w Szwajcarii na festiwalu Gampel. W latach 90. Illusion wydał pięć albumów, a piosenkami „Nóż”, „Vendetta” czy „Cierń” szybko i na długo zyskał uznanie fanów ciężkiego brzmienia. Był nominowany do Fryderyków i zdobył trzy złote płyty w czasach, gdy przyznawano je za sprzedaż minimum 100 tys. egzemplarzy. Po siedmiu latach wspólnego grania, będąc u szczytu popularności, Illusion nieoczekiwanie zawiesił działalność. 14 listopada 1999 r. w gdańskim klubie „Kwadratowa” zagrał swój pożegnalny koncert. W ciągu 2,5 godziny fani usłyszeli wszystkie najlepsze kawałki grupy, po czym każdy z chłopaków poszedł w swoją stronę. Do czasu… W grudniu 2008 r. przypomnieli o sobie i zagrali koncert we wrocławskiej Hali Stulecia. Mimo świetnej atmosfery i gorącego przyjęcia (na koncercie stawiło się dziewięć tysięcy osób!), zespół zniknął ze sceny na kolejne trzy lata. W 2011 r. Illusion zaskoczył fanów nową płytą „The Best Of”. Jesienią zagrał trzy koncerty: w sopocko-gdańskim Ergo Arena, warszawskim Torwarze i katowickim Spodku. W 2012 r. ukazało się dwupłytowe DVD z zapisem koncertu w Ergo Arenie. Na prawdziwy powrót trzeba jednak było jeszcze trochę poczekać… W 2012 r. stało się coś, w co przez te wszystkie lata wierzyli chyba tylko najwięksi optymiści. Paweł, Jerry i Jarek spotkali się i zaczęli pracę nad nowym materiałem. Tomek, zajęty wtedy Lipali, dołączył do chłopaków wiosną 2013 r. i wspólnie dokończyli robotę. 22 maja 2014 r. zaprezentowali światu pierwszą od 16 lat studyjną płytę „Opowieści” i ruszyli w trasę koncertową promującą nowy krążek. Na specjalne życzenie słuchaczy album ukazał się także na winylu, w limitowanym nakładzie 300 egzemplarzy. Koncerty w dużych i mniejszych miastach, press tour, spotkania z fanami – Illusion powrócił, tym razem na dobre.

-------------------------------------

IRA

IRA to polski zespół rockowy, pochodzący z Radomia. Powstał w 1987 roku, a zadebiutował w roku 1988, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsza płyta zespołu – „IRA” – ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowa „Live” odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje, takie jak: „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów zespołu. W drugiej połowie lat 90. zespół zmienił swoje oblicze, sięgając na płycie „Znamię” do nieco cięższych brzmień. W 1996 roku, po wydaniu płyty „Ogrody”, z zespołu odszedł gitarzysta i współzałożyciel, Kuba Płucisz, a kilka miesięcy później IRA zawiesiła działalność. Po 7 latach przerwy grupa wróciła na scenę. Zespół ruszył w trasę koncertową pod hasłem: „IRA – Wracamy!”, która gromadząc rzesze fanów, utwierdziła grupę w słuszności tej decyzji. 12 sierpnia 2002 roku zespół wydał płytę „Tu i teraz”, przypominając się szerszej publiczności. W 2003 roku IRA obchodziła 15-lecie istnienia. Z tej okazji, w Amfiteatrze w Radomiu odbył się wielki koncert jubileuszowy, który zgromadził blisko 7 000 fanów! Rok 2003 przyniósł też zmiany personalne w szeregach zespołu. Do składu dołączyli gitarzyści Marcin Bracichowicz, Maciej Gładysz oraz Sebastian Piekarek. Grupa istnieje od 35 lat, wydała 15 płyt, w tym studyjne, koncertowe i jubileuszowe, a ich doświadczenie i długa lista przebojów gwarantują publiczności niezapomniane chwile, rozkochując w sobie kolejne pokolenia fanów rocka. W 2021 roku pojawia się długo wyczekiwana przez fanów płyta pt:  „Jutro”, której wydawcą jest Universal Music Polska. To już 12 krążek zespołu. Końcowe prace nad płytą trwały w dość trudnych warunkach, szalejąca pandemia nie ułatwiała pracy muzykom. Krążek zawiera 11 utworów, na którym znajdziecie balladowe utwory, ale ku radości wiernych fanów zespołu nie zabrakło też mocnego gitarowego grania. Muzykę do większości piosenek napisali : Sebastian Piekarek wraz z Piotrem Koncą i Marcinem Limkiem, zaś teksty stworzyli Artur Gadowski oraz Wojciech Byrski.