Panie i Panowie z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że już niedługo Pałac Kultury Zagłębia będzie gościć prawdziwe sławy! Gwiazdy spektakli Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, bohaterowie najpiękniejszych baśni i magicznych historii, są już gotowi do podróży, a my rozpoczynamy przygotowania na ich huczne przyjęcie.
Harmonogram wystawy:
6 grudnia - 3 stycznia - wystawa w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w holu głównym
12 grudnia g. 17:00 - uroczyste otwarcie wystawy w Galerii Sztuki
12 grudnia - 9 lutego - wystawa w Galerii Sztuki
Godziny otwarcia Galerii Sztuki:
- wtorek, czwartek, piątek: 11:00-19:30
- środa: 12:00-19:30
- sobota, niedziela: na godzinę przed wydarzeniem
(5.01 19:00-20:00, 11.01 16:00-17:00, 12.01 13:00-18:00)
W poniedziałki galeria jest niedostępna dla zwiedzających. Prosimy zwracać uwagę na świąteczne godziny otwarcia. W razie wątpliwości, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Wystawa Ożywić nieożywione - świat lalek teatralnych pokazuje ogromną różnorodność lalek teatralnych zarówno pod względem technicznym, jak i pod względem ich wyrazu. Lalka nie boi się żadnej roli, poradzi sobie z każdą postacią, choćby najbardziej absurdalną. Jako przedmiot z pogranicza światów żywego i nieożywionego wprowadza widza w odrealnioną, magiczną przestrzeń. Sama w sobie jest często niezależnym i wartościowym dziełem plastycznym. Na wystawie zobaczymy różne typy lalek, rekwizyty sceniczne, projekty oraz archiwalne plakaty teatralne. Pośród eksponatów znajdą się realizacje wielu znanych artystów wizualnych, w tym prace największych osobistości związanych z teatrem lalkowym, czyli m.in. Rajmunda Strzeleckiego i Leokadii Serafinowicz. Dzięki opiece merytorycznej Patrycji Kundro i przygotowanych przez nią opisach dotyczących zagadnień związanych z teatrem lalkowym ekspozycja zyskuje również charakter edukacyjny.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Instytucje biorące udział w wystawie różnią się swoim charakterem, historią i wielkością sceny, ale więcej je łączy niż dzieli. To teatry posługujące się w nowatorski sposób lalkami, maskami i znakiem plastycznym, w których dziecięcy widz traktowany jest po partnersku, a muzyka, scenografia, gra aktorska, lalki i rekwizyty to elementy najwyższej próby.
Czym różnią się od siebie marionetki, kukły, pacynki, jawajki, bunraki i mupety? Jak przebiega proces powstawania lalki od projektu, przez budowę, do animacji w spektaklu? Ile osób wspólnie pracuje, aby ożywić nieożywione?
fot. archwium Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie, archiwum Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum (fot. Tomasz Zakrzewski)