Repertuar

Opera Świętojańska - nadzwyczajny koncert galowy

Data wydarzenia:
18 Czerwiec 2015 godz. 21:00 - 22:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na Plażę Miejską Pogoria III, na koncert Opery Świętojańskiej w wykonaniu Międzynarodowej Grupy Operowej Sonori Ensemble. Gościnnie wystąpi Kwartet Smyczkowy Pakamera.

Widowisko operowe w noc, kiedy muzyka ma niezwykłą moc...

Noc Świętojańska zwana wcześniej Nocą Kupały, to święto nie tylko sięgające głęboko w obyczaje słowiańskie, ale zawierające też pierwiastki celtyckie, germańskie i indoeuropejskie. Obchodzone w okresie letniego przesilenia, było świętem jedności, połączenia ognia i wody, urodzaju, miłości i radości, pełnym magii i wróżb. Program koncertu „Opera Świętojańska” obejmuje wyjątkowe arie, duety i ansamble operowe oddające niepowtarzalny nastrój tej wyjątkowej nocy, w której spotykają się żywioły wody i ognia, a szczęście w miłości przynieść ma upragniony kwiat paproci... Wraz ze śpiewakami odwiedzamy tajemniczy moniuszkowski Straszny Dwór, zaczarowane wodne królestwo Wodnika i Rusałek z opery Dvořaka, tajemniczy hinduski ogród księżniczki Lakme, wysłuchamy romantycznej barkaroli, śpiewanej wieczorami w Wenecji, ożyje też lalka Olimpia, wprowadzając niepowtarzalny nastrój... Wieczór uzupełniają kompozycje o tematyce miłosnej z oper i operetek oraz repertuar neapolitański. Opera Świętojańska to wieczór pełen muzyki, magii i miłości.

soliści:

Agnieszka Drożdżewska - sopran
Barbara Spitzer - sopran
Anna Wilczyńska - sopran
Izabela Strzelecka - mezzosopran
Tomasz Tracz - tenor
Ivo Michl - baryton
Witold Janusz - fortepian
Martyna Witowska - prowadzenie koncertu

 

 

 

 

 

Międzynarodowa Grupa Operowa Sonori Ensemble, to zespół artystów operowych z Wiednia, Pragi i Wrocławia. Jego członkowie aktywnie wystepują na ważnych scenach Europy, takich jak Národní Divadlo w Pradze, Opera Kameralna w Warszawie, Opera i Filharmonia Podlaska, Opera na Zamku w Szczecinie, Piccola Opera w Wiedniu i wielu innych. Ponadto, są laureatami zagranicznych konkursów wokalnych. Zespół działający dotychczas jako Grupa Operowa Sonotrio, istnieje od marca 2012 roku i ma już swoim dorobku około 80 koncertów w kraju i za granicą ze swoim projektem Mozartiada zespół gościł m.in. w Wiedniu i we Wrocławiu. Na przełomie grudnia i stycznia w latach 2013 i 2014 Sonotrio organizowało tournée koncertowe z Galą karnawałową po Dolnym Śląsku dając kilkanaście koncertów przy pełnych salach m.in.: w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, w Teatrze Starym w Bolesławcu. Zespół realizował także szereg imprez plenerowych m.in. na Zamku Grodziec czy w uzdrowisku Lądek Zdrój. We wrześniu 2013 r. artyści rozpoczęli występy na terenie Niemiec w ramach imprez Lausitzer Rosengarten. Do ważniejszych występw grupy należy także koncert specjalny w Ratuszu Wrocławskim na zamówienie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, dwukrotny występ podczas Nowosolskiej Jesieni Artystycznej, gdzie artyści wystąili m.in. obok Grupy MoCarta oraz orkiestry Arte dei Suonatori oraz koncerty galowe w ramach Międzynarodowych Plenerowych Spotkań Sztuka w Żorach oraz podczas „PrzyLądka muzyki” w Lądku Zdroju, jak również występy w ramach prestiżowego cyklu „Wieczory u Attavanich” w Jarosławiu. W sezonie karnawałowym 2014/2015 artysci zrealizowali cykl 14 koncertów sylwestrowo-noworocznych, m.in. w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Ostrowie Wielkopolskim, Stalowej Woli, Krośnie, Sandomierzu, Tarnobrzegu i innych miastach. Najbliższze plany artystyczne zespołu obejmują zwykle koncertów galowych „Opera in Love” oraz koncerty plenerowe z cyklu „Opera Świętojańska”. Artyści otrzymali także ponowne zaproszenia na festiwale w Żorach i Nowej Soli z nowym programem poświęconym muzyce z filmów i musicali. W lipcu 2015 grupa operowa wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej w mieście Forst (Niemcy). Zespół stale rozwija się nawiazują współpracę z kolejnymi instytucjami kultury i nowymi artystami, tworzy także kolejne autorskie projekty artystyczne. Od lutego 2015 artyści proponuja swój wizerunek pod nowa nazwa Sonori Ensemble.

źródło: www.sonori.pl

Podczas koncertu gościnnie wystąpi Kwartet Smyczkowy Pakamera w składzie:

Aleksandra Pawłowska - skrzypce I
Dorota Pindur - skrzypce II
Zuzanna Kozendra - altówka
Monika Łapka - wiolonczela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej...

 

 

 

Lokalizacja na mapie