28 maja o g. 15:00 na Placu Wolności - tuż przed Pałacem Kultury Zagłębia - odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy fotografii Marka Wesołowskiego pt.: Ogród zdarzeń. Ekspozycja odbywać się będzie z okazji obchodów urodzin miasta i projektu Dąbrowa na 105!
Marek Wesołowski - fotograf, od urodzenia związany z Dąbrową Górniczą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych, kurator . Współautor projektu Twórcy Kultury Śląskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureat nagrody Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uczestnik Sosnowieckich Spotkań Artystycznych. Instruktor warsztatów fotograficznych. Od 2017 r. współpracuje z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej dokumentując wydarzenia kulturalne. Realizuje fotografie z zakresu reportażu, portretu i pejzażu. Właściciel firmy Virtual Studio. Swoje fotografie prezentuje na autorskim blogu: marekwesolowski.blogspot.com oraz stronie firmowej www.virtualstudio.pl.
-------------------------------------------
O wystawie:
Fotografia Marka Wesołowskiego przekonuje nas, że wrażliwość i wyobraźnia są nadal podstawowym tworzywem artysty. Wbrew utartym opiniom o fotografowaniu, Wesołowski nie rejestruje zastanego wokół świata: on go najpierw poszukuje i dostrzega – w jednostkowej wyjątkowości roślin, efemeryczności rozbłysków światła, niepowtarzalności układu chmur. To godne poety pochylenie się nad małym fragmentem świata wyłuskuje go z chaosu nieskończonej ilości bytów. Wskazując na pojedynczy liść lub kamień Wesołowski czyni z niego mikrokosmos – zamknięty we własnej logice istnienia, a jednocześnie obrazujący istotę wszechświata. Artysta ukazuje to poprzez doskonałą kompozycję, łączącą oszczędność motywu z asymetrycznym przesunięciem punktu ciężkości, co jednocześnie przyciąga i intryguje odbiorcę. Zdjęcia wskazują sensualność otaczającego nas świata: różnorodność faktur, sposobów odbijania światła na powierzchniach kamieni, roślin czy przedmiotów, wilgotność powietrza. Wesołowski nie boi się stosowania intensywnych barw, które wybijają nas z rutyny bywalca galerii, jak również wierzy w siłę fotografii czarnobiałej, która – abstrahując od codziennych doświadczeń - rozgrywa się w naszej wyobraźni. Estetyka tych zdjęć jest wysublimowana, lecz równocześnie sprawia wrażenie naturalności.
Artysta posuwa się jednak dalej, inicjując działania fotograficzne wychodzące poza tradycyjną technikę. To fotogram, gdzie obiekty układa się bezpośrednio na papierze fotograficznym. Z kolei klasycznie wykonane zdjęcia multiplikuje i zestawia, otwierając je na dopowiadaną przez wyobraźnię przestrzeń.
Wszystko po to, aby ukazać zachwyt nad światem przyrody i wewnętrzną radość, jaką przynosi. Zdjęcia są przepełnione szacunkiem wobec fenomenów istnienia, a zarazem wdzięcznością za szansę współuczestniczenia w tym misterium. Uczucie kieruje ku intelektualnej refleksji nad przemijalnością jednostkowych bytów oraz niezmiennością faktu istnienia. Obserwujemy cykl przewidzianych przez wegetację roślinnych śmierci, nieodmiennie skłaniający nas do myślenia o własnej. W tym kontekście tym bardziej cenimy tę konkretną chwilę – życie.
Tak więc fotografia Marka Wesołowskiego jest nie tylko doskonała technicznie, piękna, lecz również mądra w swym najgłębszym przesłaniu.
~ Małgorzata Malinowska-Klimek (kuratorka wystawy)