Galeria

Mój sąsiad wąż - wernisaż wystawy

Data wydarzenia:
14 Marzec 2024 godz. 18:00
Lokalizacja:
Galeria sztuki PKZ
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

14 marca o 18:00 zapraszamy do Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia na wernisaż wystawy Mój sąsiad wąż, autorstwa trzech artystek - Katarzyny Frankowskiej, Patrycji Mastej i Beaty Rojek. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 14 marca do 10 maja w godzinach otwarcia pałacowej galerii.

Mój sąsiad wąż - Trzy artystki zamieszkujące to samo miasto. Każda z nich podąża własną odmienną ścieżką malarską. Jednocześnie w tej różnorodnej plastyce przedstawień możemy odkryć wspólną narrację. Przez łączność z światem podziemia, zaprzęganie symboli i metafor tworzą opowieść z pozornie różnych malarskich przedstawień. Aranżując przestrzeń wystawy ustawiają prace we wzajemnej do siebie relacji, koluzji, przyglądając się sobie nawzajem.

Cień jest królową koloru. – Derek Jarman
Nie stajemy się oświeceni wyobrażając sobie światło, lecz czyniąc ciemność świadomą. – Carl Jung

-------------------------------

Katarzyna Frankowska aka Franz Kaśka – malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom „Ja to ktoś inny" realizowała w pracowni malarstwa u prof. Stanisława Kortyki i w pracowni multimediów u prof. Pawła Jarodzkiego. „Moje malarstwo jest zapiskiem wewnętrznej podróży, lecz nie takiej wakacyjnej, raczej służbowej. Akcja toczy się nocą, w zaciemnionej kuszetce. Trasa kieruje mnie do wewnątrz. Malowanie to załatwianie własnych spraw, zaległości. Obrazy stają się oknami na powidoki marzeń sennych. Nie można odwrócić wzroku, ponieważ zmieniający krajobraz toczy się pod powiekami. Tworzenie to przemiana, często niewygodna, momentami wręcz kafkowska, która jest próbą akceleracji wybudzania się z nieświadomości. Prace stają się informacją, wyjściem na ląd. Są istmusem pomiędzy utajonymi pod powierzchnią, wypartymi aspektami osobowości. Rejestracją emocjonalnych przypływów i odpływów, a czasem po prostu klinczu z własnym odbiciem. To poszerzenie samopoznania, które prowadzić ma do poczucia spokoju i pełni, zyskując przy tym umiejętność wstrzymywania złożoności rzeczywistości.”

Patrycja Mastej - adiuntka w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artystka, malarka, projektantka działa aktywnie na polu sztuki współczesnej i designu. Tworzy pluszowe obiekty, obrazy, rysunki oraz instalacje w których bada procesy związane ze świadomością ciała wykorzystując metodę tancerzy Butoh. W malarstwie otwierając się na stan przepływu wizualizuje doświadczenie medytacji w ruchu. Podążając za doznaniami ciała fizycznego i emocjonalnego, pozwala sobie na gesty niepodlegające ocenie. Realizuje cykliczne wystawy indywidualne. Równolegle zajmuje się projektowaniem przestrzeni interaktywnych, grafiki i ilustracji. Jest współlaureatką Nagrody Kulturalnej wARTo (2009 r.) za podróżujący projekt „Interaktywny Plac Zabaw” produkcji WRO Art Center. Od 2011 roku opracowuje dla Muzeum Współczesnego Wrocław coroczne odsłony wystaw interaktywnych w przestrzeni Samoobsługowego Muzeum. Razem z Magdaleną Skowrońską tworzy studio projektowania sensualnego On Dream.

Beata Rojek - ur. 1985 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artystka wizualna, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, komiksem oraz innymi formami transferowania myśli na obraz. Beata Rojek ma rozpoznawalny mocny styl, rozpięty między nostalgiczną abstrakcją a dosadnością street artowych szablonów. Artystka przez lata praktyki twórczej wypracowała zdolność swobodnego i jednoczesnego operowania na różnych rejestrach świadomości – intelektualnym, zmysłowym oraz emocjonalnym. Jej prace choć łapią za oko/przyciągają oko ludyczną dosadnością, nie są twórczością przeznaczoną do szybkiej konsumpcji. Działają raczej jak zarzucony na widza haczyk, który przedziera się przez odmęt wizualnego chaosu i wbija jak kolec. Długo potem tkwi/tkwią w ciele, trawiony/e gdzieś w trzewiach pamięci i podświadomości, z której chętnie powracają. Rojek lubi opowiadać, toteż jej prace pełne są narracji, a ich wątki wysnute są z europejskiej literatury, baśni, starożytnych legend, pism teologicznych, pogańskich wierzeń ale też z własnej wrażliwości i intuicji artystki.  Dwukrotnie nominowana do wrocławskiej nagrody Gazety Wyborczej WARTO. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

Ekspozycja malarstwa współczesnego uzupełnionego obiektem. Wystawie towarzyszy wydawnictwo w formie broszury.

Wstęp wolny.

Galeria Sztuki PKZ (poziom -1) godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-piątek: 12:00-19:30
wybrane dni weekendowe
(otwarcie godzinę przed wydarzeniem w Sali Teatralnej)
 

 

 

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia