Kino

Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja - ZagłębieWood 2018

Data wydarzenia:
11 Październik 2018 godz. 19:00
Lokalizacja:
Kino KADR
Ceny biletów: 
5 zł

Cykl poza Kadrem, czyli kino w podróży zaprasza na drugi pokaz filmowy w ramach Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood 2018, który odbędzie się w Kinie KADR 11 października o 19:00. Na wielkim ekranie wyświetlimy film Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja autorstwa Małgorzaty Dobrowolskiej, z którą spotkamy się po seansie.

Gatunek: dokumentalny; produkcja: Polska 2017; czas trwania: 68 min
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, produkcja: Małgorzata Dobrowolska

Opis filmu: Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja to film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na mniszki buddyjskie. Zaraz po osiągnięciu Przebudzenia Buddha powiedział: Nie odejdę, dopóki nie ustanowię czterech filarów społeczności: bhikkhów (mnichów), bhikkhunī (mniszek), osób świeckich - kobiet i mężczyzn. Mimo że Buddha ustanowił zakon bhikkhunī, w XI wieku linia ordynacji kobiet w tradycji theravādy wygasła. Od tego czasu uważa się, że kolejne mniszki nie mogą być wyświęcane. Film dokumentalny Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddhy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku Saṅghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī - mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to Bhikkhunī Kusuma (święcenie: 1996), Bhikkhunī Dhammananda (święcenie: 2003) oraz Bhikkhunī Gautami (święcenie: 2016) - pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki w swoich krajach.

Małgorzata Dobrowolska - autorka filmów dokumentalnych o kobietach w religiach świata. Absolwentka Psychologii oraz Technik Multimedialnych. Ukończyła różne kursy filmowe m.in. warsztaty reportażu filmowego, norwesko-polskie warsztaty filmowe - grupa dokumentalna oraz kurs scenopisarstwa w Akademii Filmu Historycznego.

Facebook: www.facebook.com/mistrzynie

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia