Galeria

Między dźwiękiem a obrazem | wystawa prac Patrycji Antczak - wernisaż

Data wydarzenia:
13 Październik 2023 godz. 16:30
Lokalizacja:
Inna lokalizacja
Ceny biletów: 
wstęp wolny

13 października o godzinie 16:30 odbędzie się wernisaż wystawy „Między dźwiękiem a obrazem” autorstwa Patrycji Antczak – Laureatki I Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu (2021 rok).

Patrycja Antczak (ur. 1997 roku w Częstochowie). Absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Uzyskała dyplom magisterski na kierunku Grafika w pracowni Projektowanie graficzne 3D i multimedia (2022) oraz dyplom licencjacki na kierunku Fotografia i kreacja przekazu wizualnego w pracowni Komunikat wizualny – grafika wydawnicza (2020).

Laureatka I Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu organizowanego przez Pałac Kultury Zagłębia.

Praca jej autorstwa promuje tegoroczną edycję 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w specjalnościach trąbka, róg, puzon, stała się także podstawą do stworzenia identyfikacji III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Klasycy i Neoklasycy. Dąbrowa Górnicza 2023.

Patrycja Antczak zajmuje się grafiką użytkową, grafiką cyfrową, fotografią oraz realizacją projektów multimedialnych. Inspiracje czerpie z estetyki vintage, chętnie wykorzystuje motywy muzyczne lub filmowe. W autorskich projektach posiłkuje się eksperymentalnymi technikami fotografii.

 

Na wystawie „Między dźwiękiem a obrazem” zaprezentowany zostanie fragment realizacji dyplomowej Patrycji Antczak z 2022 roku; animacja „MUR” oraz wybrane plakaty z cyklu realizacji poświęconej filmom o tematyce muzycznej.

Tyłowy Mur – motyw pojawiający się we wszystkich pracach z prezentowanego cyklu ma dla autorki znaczenie symboliczne. Każda cegła to bariery i doznania bohaterów zilustrowanych na plakatach filmów, którzy muszą zmierzyć się z „murem”.

Dla Pinka, z obrazu The Wall jest to sława osiągnięta przez muzyka, gdzie mur buduje barierę między artystą a fanem. Dla Sida i Nancy bohaterów filmu Alexa Coxa cegłami w murze staje się rosnące uzależnienie od narkotyków i ich związek z toksyczną relacją. Dla pokolenia hipisów z filmu Hair murem jest wojna, w której nie chcą brać udziału oraz przymus ze strony władzy i społeczeństwa, które nie akceptuje ich takich jakimi są.    

Wystawa będzie prezentowana w terminie od 13 października do 24 listopada 2023 r w Przestrzeniach Wystawienniczych Sali Teatralnej (Hol, parter / lewa strona) w godzinach pracy Pałacu Kultury Zagłębia.

 

W dniu wernisażu, 13.10 otwarte zostaną również Pokonkursowa Wystawa Plakatu (o godz. 16:30) oraz wystawa zatytułowana TOPOR/ŁABUZ/STUDENCI, prezentująca dorobek Pracowni Działań Rysunkowych (dawniej Pracownia Rysunku) prof. dr hab. Bogdana Topora oraz dr hab. Andrzeja Łabuza, prof. ASP (o godz. 17:00). Wydarzenie stwarza w ten sposób okazję do bezpośredniego kontaktu i podjęcia dyskusji młodych adeptów sztuki z pedagogami oraz autorytetami w dziedzinie rysunku i projektowania informacji wizualnej. To także okazja do integracji środowisk twórczych trzech najważniejszych ośrodków artystycznych województwa śląskiego.

 

Wstęp wolny.