Kino

Makbet - retransmisja spektaklu NT Live

Data wydarzenia:
28 Listopad 2018 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
26 zł - normalny
23 zł - ulgowy (seniorzy, studenci)
20 zł - ulgowy (młodzież szkolna)

Macbeth / Makbet, William Shakespeare (1564-1616), dramat (ok. 1606 r.)

Transmisja przedstawienia z National Theater w Londynie: 10 maja 2018, czwartek, 20:00
Spektakl z cyklu National Theatre Live.

Najbardziej intensywna i przerażająca tragedia Szekspira wyreżyserowana przez Rufusa Norrisa (Opera za trzy grosze). Rory Kinnear (Mackie Majcher w Operze za trzy grosze, Młody Marks, Otello w NT Live) gra owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff (Shameless, Królowa dziewica, Sufrażystka) wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem na drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni. W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o przetrwanie. Budują swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

Szekspir oparł swoją sztukę na przekazach historycznych dotyczących Makbeta, króla Szkocji, zapisanych przez Raphaela Holinsheda, a także we wcześniejszej kronice Historia Gentis Scotorum. Rzeczywiście, 27 lipca 1054 r., Makbet został pokonany w bitwie pod Dunsinan przez Siwarda z Northumbrii. Historyczny Makbet nie był jednak krwiożerczym tyranem, ale królem, za panowania którego Szkocja rozkwitła. Szekspir skupił się na tym, że aby dojść do władzy, Makbet zamordował poprzedniego władcę - Dunkana. Dramaturg wysnuł historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne. Makbet jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Szekspira. Na jej kanwie powstała również opera Giuseppe Verdiego.

Czas trwania: 2 godziny i 52 minuty (z 20 minutową przerwą)

źródło: nazywowkinach.pl

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia