Kino

Lista Schindlera - seans filmowy

Data wydarzenia:
27 Styczeń 2019 godz. 17:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
Normalny - 15 zł
Ulgowy - 13 zł

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Gatunek: dramat, wojenny; kraj produkcji: USA 1993; czas trwania: 195 min
Reżyseria: Steven Spielberg; obsada: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

Mija 25 lat od premiery jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Z okazji tej rocznicy poruszająca, wstrząsająca Lista Schindlera Stevena Spielberga wraca do kin.

Lista Schindlera otrzymała aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za muzykę. Film został wyróżniony również 7 statuetkami BAFTA, trzema Złotymi Globami i kilkudziesięcioma innymi filmowymi wyróżnieniami. Dziś obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił Listę Schindlera na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.

W filmie niezapomniane kreacje stworzyli Liam Neeson, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralph Fiennes w roli bezwzględnego nazisty Amona Götha, Ben Kingsley w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Annę Muchę i Piotra Polka.

25 lat temu została oddana sprawiedliwość. 25 lat temu światem wstrząsnął bezpardonowy obraz wojny, być może nigdy wcześniej nie pokazanej w taki sposób. Czarno-białe kadry rozdzierały serce, zmuszały do płaczu widzów w każdym zakątku świata. Ale ta czerń i biel nie były przypadkowe, bo jak inaczej pokazać dramat na taką skalę? Jak pokazać zło w czystej postaci? Jak pokazać śmierć zadawaną z taką łatwością, bez refleksji? Ta czerń i biel symbolizują nie tylko pozbawione kolorów dramatyczne okoliczności wojny, są także symbolicznym zapisem podziału świata na dobro i zło. Janusz Kamiński, autor zdjęć, opowiadał później, że zależało mu na tym, aby film zyskał dzięki temu wymiar ponadczasowości. Listą Schindlera Steven Spielberg wspiął się na wyżyny swego niezaprzeczalnego talentu i udowodnił światu, że potrafi robić nie tylko wielkie rozrywkowe blockbustery, jak choćby Park Jurajski, który wszedł do kin w tym samym, 1993 roku (polska premiera Listy Schindlera miała miejsce w 1994 r.), ale także film zmuszający do głębokiej refleksji i stawiania pytań. A właściwie jednego pytania - dlaczego?

źródło: dystrybutor filmu UIP

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia