Zmieniamy formułę koncertu mistrzowskiego! Moc blachy wybrzmi w klimatycznym aneksie scenicznym Sali Teatralnej PKZ.
Sprzedaż na to wydarzenie nadal jest aktywna. Zablokowana została jedynie możliwość wyboru miejsca - publiczność, wraz z artystami zasiądzie na scenie (Scena/anecS).
14 października o 19:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie odbędzie się Koncert Mistrzowski pod tytułem Moc Blachy! W koncercie zobaczymy i usłyszymy jurorów oraz akompaniatorkę 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka! Wydarzenie odbywa się w ramach III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.
Wystąpią:
Dagmara Niedziela- fortepian
Adan Delgado Illada - trąbka
György Gyivicsàn - puzon
Boštjan Lipovšek - róg
W programie:
R. Shchedrin – In style of Albeniz
M. de Falla – Nana
R. Mollá – The Overton Window
S. Báez – Bulerias de Guadalquivir
P. Hindemith – Sonata for horn and piano
B. Günes – Promenade 4
R. Szentpáli – Pearls II
DAGMARA NIEDZIELA – pianistka, akompaniator, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. M. Sikorskiej-Wojtacha. W macierzystej Uczelni ukończyła także studia podyplomowe w klasie kameralistyki u prof. M. Szwajger-Kułakowskiej. Edukację muzyczną kontynuowała podczas kursów mistrzowskich u takich pedagogów jak: A. Spiri, B. Canino, R. Buchbinder, R. Bakst, A. Orlovetsky, R. Penneys czy E. Pobłocka. Od samego początku działalności zawodowej muzyka kameralna pozostaje w głównym kręgu jej zainteresowań. Pojawia się jako pianistka i kameralistka zarówno z instrumentami dętymi drewnianymi i blaszanymi, jak i w zespołach kameralnych z instrumentami smyczkowymi. Wielokrotnie nagradzana za akompaniament na konkursach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Koncertowała m. in. w Niemczech, Włoszech, Belgii, Słowacji, Czechach i USA. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, a także dla niemieckiej stacji WDR. Obecnie jest pracownikiem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. We wrześniu 2018 uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka.
ADAN DELGADO ILLADA - Studiował w Wyższym Konserwatorium Muzycznym Wysp Kanaryjskich u Agustina Ramosa oraz w Akademii Orkiestrowej Orkiestry Symfonicznej na Teneryfie u Stephena Leisringa i Ingrid Rebstock. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u M. André, G. Touvrona, J. Millera. Był członkiem kilku wybitnych orkiestr młodzieżowych, takich jak European Union Youth Orchestra, Jeunesses Musicals Youth Orchestra. Jest zdobywcą pierwszej nagrody międzynarodowego konkursu „Yamaha Xeno 2004” oraz „10th Benidorm International Trumpet Contest” w 2008 roku. Od 2009 roku jest pierwszym trębaczem Hiszpańskiej Orkiestry Narodowej i jest często zapraszany do występów w innych hiszpańskich i międzynarodowych orkiestrach, takich jak Bilbao Symphony Orchestra, Madrid Symphony Orchestra i Ensemble Leonore (Włochy). Pracował jako muzyk orkiestrowy w Orkiestrze Miasta Palma i Orkiestrze Palau de les Arts „Reina Sofia”. Współpracował z takimi dyrygentami jak Sir Neville Marriner, Neeme Järvi, Vladimir Ashkenazy. Występował m. in. Royal Albert Hall w Londynie, Konzerthaus i Filharmonia Berlińska, Royal Concertgebouw w Amsterdamie. Jako solista wielokrotnie występował m.im. z Balearic Symphony Orchestra, Camerata Sa Nostra, Ensemble Villa de la Orotava i Orquesta Filarmonia de Madrid. Jest również aktywnie zaangażowany w pracę pedagogiczną i często zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich i recitali w Hiszpanii i za granicą. W latach 2006-2014 pracował jako wykładowca w klasie trąbki w Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca Balearów, Wyższym Konserwatorium Katariny Gurskiej w Madrycie (2016-2019), a obecnie w Wyższym Konserwatorium „Musical Arts Madrid”.
GYÖRGY GYIVICSÀN - W 2001 ukończył studia na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Segedyn. W czasie studiów kilkakrotnie i z sukcesami brał udział w konkursach ogólnokrajowych. Następnie został przyjęty do kolegium we Fryburgu jako jeden z uczniów światowej sławy muzyka, Branimira Slokara. Laureat stypendium Berlin Radio Symphonic. Jednym z najważniejszych momentów w karierze Gyivicsana było zwycięstwo w międzynarodowym konkursie w Porcia (Włochy) w grudniu 2003 roku. Na zaproszenie Branimira Slokara w 2004 roku został członkiem wieczystym Slokar Quartet. Od tego czasu dokonali wielu nagrań płytowych i odegrał wiele koncertów na całym świecie. W 2005 roku uzyskał dyplom solisty na Uniwersytecie w Bernie. Następnie rozpoczął nauczanie na Uniwersytecie w Segedyn jako profesor puzonu. Jest regularnie zapraszany do koncertowania i prowadzenia kursów w takich krajach jak Portugalia, Włochy, Austria, Niemcy, Japonia, Brazylia, Argentyna, Korea Południowa, Słowenia i USA. We wrześniu 2010 był profesorem wizytującym w Nowym Jorku. Prowadził również klasę mistrzowską w Argentynie w Santa Fe na kursach cyklu „Trombonanza” w 2013 roku, gdzie został zaproszony również na rok 2015. Wraz ze swoimi studentami założył Szeged Trombone Ensemble i dał wiele koncertów. W 2013 uzyskał Dyplom DLA w Muzycznej Szkole Doktorskiej w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Obecnie wykładowca tej uczelni. György Gyivicsán gra na puzonach Antoine Courtois.
BOŠTJAN LIPOVŠEK - Jest głównym waltornistą Słoweńskiej Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji. Jego pierwszymi nauczycielami muzyki byli jego ojciec i brat. Studiował pod kierunkiem Jože Falouta na Akademii Muzycznej Uniwersytetu w Lubljanie, gdzie uzyskał stopień licencjata i magistra, a następnie adiunkta. Kontynuował naukę u Radovana Vlatkovicia w Mozarteum w Salzburgu. Występował ze Słoweńską Orkiestrą Symfoniczną Radia Ljubljana, Słoweńską Orkiestrą Filharmoniczną i większością czołowych orkiestr byłej Jugosławii. Jako pierwszy waltornista gościnnie współpracował z wieloma wybitnymi orkiestrami, takimi jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Berlińskiej, Opera La Monnaie w Brukseli, Melbourne Symphony Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Izraelska Orkiestra Filharmoniczna, Szkocka Orkiestra Kameralna i Australijska Orkiestra Symfoniczna. Często był zapraszany do występów i tras koncertowych z zespołem Budapest Festival Orchestra pod batutą Ivana Fishera. Jako solista występował u boku takich dyrygentów jak Anton Nanut, Uroš Lajovic, En Shao, Yakov Kreizberg czy Sian Edwards. Wygrał międzynarodowy konkurs w Porcia we Włoszech i otrzymał nagrodę Prešerena Ministerstwa Kultury Słowenii (2008). Od 1998 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Lubljanie, a od 1995 roku w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu w Chorwacji.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
SPONSPOR GŁÓWNY FESTIWALU: