Arcydzieła muzyki klasycznej w mistrzowskim wykonaniu – tak w skrócie można opisać koncert w wykonaniu słynnego duńskiego zespołu Carion Quintet, który odbędzie się 15 września o 19:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Wirtuozi instrumentów dętych drewnianych i utwory największych twórców gatunku – to gwarant wyśmienitego wieczoru!
Carion Quintet powstał w 1997 roku za sprawą grupy młodych muzyków z Danii, dla których wspólnym i najważniejszym celem było przekazywanie muzyki w nowy i innowacyjny sposób. Udało im się to poprzez lata pracy nad repertuarem, ale i samym przedstawieniem muzyki: zespół poprzez zapamiętywanie nut i muzyki nie jest ograniczony w tworzeniu pełnej ekspresji choreografii. Dzięki temu usunięta jest bariera między muzykami a publicznością, co skutkuje lepszą interpretacją dzieła i odbiorem przez obie strony. Carion Quintet jest uznany na świecie nie tylko ze względu na sposób prezentacji muzyki, ale i z powodu doboru repertuaru. Dobrane tematycznie treści są niejednokrotnie uważane za wzorcowe pod względem wyboru, jak i wykonania wśród kwintetów dętych. Dzięki tym charakterystycznym elementom zespół koncertował już na całym świecie: od Europy po Bliski Wschód. Występował na takich festiwalach jak Rheingau Festival, Kissinger Sommer and Beethovenfest Bonn (Niemcy); Bergen Festival (Norwegia), Louisiana Festival (Dania) i Zurich Tonhalle (Szwajcaria). Wielokrotnie nagradzany duński kwintet wydał do tej pory sześć albumów, z których każdy zebrał pozytywne recenzje w takich mediach, takich jak BBC Music Magazine i Gramophone.
Wielokrotnie nagradzany duńsko-łotewski zespół dostarcza słuchaczom naprawdę wyjątkowe i innowacyjne doświadczenie muzyki kameralnej. CARION fascynuje starannie zaplanowanymi i udramatyzowanymi wykonaniami dzieł klasycznych i współczesnych, uwidaczniając muzykę na scenie, nadając tym samym nowy wymiar tradycyjnym wydarzeniom koncertowym. Brak krzeseł. Żadnych stojaków na nuty, nic. Sposób, w jaki Carion wypełnia scenę muzyczną i emocjonalną treścią, jest czymś niezwykłym – Allgemeine Zeitung.
Program koncertu:
Część I
György Ligeti (1923-2006)
Sechs Bagatellen für Bläserquintett (1953)
Allegro con spirito
Rubato – Lamentoso
Allegro grazioso
Presto ruvido
Adagio. Mesto
Molto vivace – Capriccioso
Eurico Carrapatoso (*1962)
Cinco elegias
A Bartók
A Germaine Tailleferre
A Anton Webern
A Olivier Messiaen
A Igor Stravinsky
Jacques Ibert (1890-1962)
Trois pièces brèves (1930)
Allegro
Andante
Assez lent – Allegro scherzando – Vivo – Tempo Imo – Vivo
Część II
G. Rossini
Uwertura do opery "Włoszka w Algierze"
Antonio Vivaldi
Koncert d-moll RV 522
Allegro moderato
Adagio
Allegro
Liszt, Franz (1811-1886) (David M.A.P. Palmquist, arr. )
Grande études de Paganini No. 6 (1851) nach Niccolò Paganini's 24 Caprices, No. 24
---------------------------
Wystąpią:
Dóra Seres - flet
Egils Upatnieks - obój
Egīls Šēfers - klarnet
David M.A.P. Palmquist - waltornia
Niels Anders Vedsten Larsen - fagot
Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM korzystania z obiektu w trakcie trwania pandemii koronawirusa.
Fot. Jānis Porietis
ORGANIZATORZY:
PATRONI HONOROWI:
MECENAS FESTIWALU
SPONSOR GŁÓWNY KONKURSU:
SPONSOR FESTIWALU:
PARTNER KONKURSU:
PRZYJACIELE FESTIWALU:
PATRONI MEDIALNI: