Kino

Klimt i Schiele. Eros i Psyche | Art Beats. Wielka sztuka w kinie

Data wydarzenia:
29 Wrzesień 2021 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
15 zł

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z usług kina Kadr w okresie ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa.

Gatunek: dokument, kraj produkcji: Włochy 2018; czas trwania: 90 min
Reżyseria: Michele Mally

Gdy ucicha huk armat I wojny światowej, w Wiedniu, sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku w swoim domu umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę "hiszpankę". Schiele umierał, patrząc na niewidzialne zło twarzą w twarz w jedyny możliwy sposób: malując swój autoportret. Miał zaledwie 28 lat, trzy dni wcześniej zmarła jego ciężarna żona. Zaledwie przed kilkoma miesiącami cieszył się swoją pierwszą udaną wystawą, będącą celebracją nowej idei malarskiej: 19 obrazów olejnych i 29 rysunków, wcześniej uważanych za pornograficzne, przedstawiało niepokój i pragnienia ludzkości. Kilka miesięcy wcześniej zmarł nauczyciel i przyjaciel Schielego, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję. Film dokumentalny "Klimt i Schiele. Eros i Psyche", opowiada o niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów zaczęły krążyć nowe idee, Freud odkrył popędy psychiki, a kobiety zainicjowały walkę o uzyskanie niezależności.

O cyklu:
Nowy cykl filmów dokumentalnych prezentujących najwspanialsze zabytki sztuki włoskiej – malarstwa, rzeźby i architektury. Wśród prezentowanych artystów pojawią się najwybitniejsi przedstawiciele doby Renesansu, jak Rafael Santi czy Leonardo da Vinci, wśród budowli mediolański Teatro alla Scala i watykańska bazylika Świętego Piotra. Proponujemy widzom kina wspólne zwiedzanie Galerii Uffizi we Florencji, oglądanie piekielnych wizji Botticellego i poznawanie historii dzieł Caravaggia! Niezapomnianych wrażeń dostarczą wersje 3D filmów z serii "Art Beats".

źródło: nazywowkinach.pl

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia