Repertuar

Klaps! 50 Twarzy Greya - spektakl Teatru Polonia

Data wydarzenia:
08 Marzec 2022 godz. 19:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
Parter - 120 zł
Balkon - 90 zł

Spektakl teatralny nawiązujący do bestsellera Pięćdziesiąt Twarzy Greya - Klaps! w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Polonia na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia z okazji Dnia Kobiet - 8 marca o 19:00! 

Europejska premiera spektaklu, który w Ameryce cieszy się wielkim powodzeniem. Sztuka nawiązująca do Pięćdziesięciu twarzy Greya E.L. James – najsłynniejszego światowego czytadła dla kobiet. Tę wyśmiewaną i lekceważoną książkę przeczytało najwięcej kobiet na świecie, w USA już w ciągu trzech pierwszych miesięcy powieść sprzedała się w liczbie 20 milionów egzemplarzy! J.S. Blair, I.M. MacIntyre, J.A. Millan, S.A. Moran, C.J. Munch, A.M. Scheffler i I.P. Whalen napisali sztukę, która jest subtelną kpiną z tej książki i takiego rodzaju literatury. Na scenie spotykamy autorkę książki i dwójkę stworzonych przez nią postaci, które kłócą się z autorką o ich wizerunki i zalety intelektu i charakteru.

Dziełko jest parodią, i to parodią udaną owej trylogii – bo chyba próby adaptacji 1:1 nikt przy najlepszej woli by nie zniósł. Obsadę skompletowano niezłą. Wyrzeźbiony na siłowni Mateusz Damięcki występuje w roli Hugha Hensona – milionera ratującego pandy i budującego szkoły w Afryce; głupia blondyna Magdalena Lamparska to jego kochanka Natasha, a boginią sytuacji wymyślającą sceny z udziałem owych literackich, nierzadko zbuntowanych bohaterów jest pisarka, czyli Marta Walesiak – gospodyni domowa pod nieobecność rodziny oddająca się przy białym winie fantazjom erotycznym, które jej się „same piszą”. Po polsku tekst napisał Bartosz Wierzbięta, niekwestionowany mistrz dialogów do Disnejowskich przebojów takich jak Shrek, Potwory i spółka, Madagaskar czy Kung Fu Panda. I to dzięki jego robocie przedstawienie jest lekkie, dowcipne, zdecydowanie bardziej zabawne niż wulgarne, choć mówienie i śpiewanie o seksie po polsku to ryzykowne przedsięwzięcie.

Rzecz zaczyna się jak Batman, a kończy jak Bridget Jones. W środku zaś mamy dwie godziny zabawy bardzo w duchu najfajniejszej parodii międzywojennego XX-lecia, czyli Na ustach grzechu Magdaleny Samozwaniec, kompromitującej czytany przez miliony romans ordynata Michorowskiego ze Stefcią Rudecką; dzieła właściwie zbiorowego, bo pisanego przy walnym udziale ludzi obdarzonych szczególną inteligencją i dowcipem – poetki Marii z Kossaków Pawlikowskiej i jej męża, Jana Pawlikowskiego. Parodia bywa lepsza od parodiowanego. Wierzbięta może być tylko dumny z takich paranteli.

Reżyseria: John Weisgerber
Obsada: Magdalena Lamparska, Marta Walesiak, Mateusz Damięcki
Tłumaczenie: Bartosz Wierzbięta

Przebywając w Pałacu Kultury Zagłębia i jego placówkach należy przestrzegać aktualnych wytycznych sanitarno-epidemicznych.
We wszystkich obiektach obowiązuje noszenie maseczek.

Źródło: Teatr Polonia

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia