Prace Katarzyny Winczek to emocje i uczucia zapisane w doskonałych warsztatowo kompozycjach graficznych, inspirowanych krajobrazem, kóre zobaczymy od 4 listopada do 16 grudnia w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia.
Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o 18:00 - zapraszamy serdecznie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Pejzaż rzeczywisty, pejzaż utrwalony w pamięci i ten narysowany na płaszczyźnie papieru – są dla mnie metaforą życia ludzkiego. Ścieżki, drogi, szlaki, granice, miejsca znane i tereny niedostępne, tworzą mozaikę alternatywnych dróg życia. Pojedynczy przedmiot, jakaś niekompletna rzecz, zdewastowany budynek czy miejsce, gdzie kiedyś stał dom – mogą być punktem wyjścia, początkiem narracji jakiejś historii, czyjegoś życia, refleksem przeszłości.
Katarzyna Winczek posługuje się językiem tradycyjnych technik wklęsłodrukowych, pracując głównie z matrycą metalową. W dziełach autorki wyczuwalna jest swoista dwupoziomowość – relacja pomiędzy płaszczyzną tematyczną pracy a jej technicznym warsztatem. Tendencja ta jest najmocniej widoczna w najnowszym, powstającym od 2019, cyklu Terytoria, którego założenie polega na tworzeniu grafik unikatowych, bazujących na kolejnych warstwach rysunkowych, powstających na tej samej powierzchni matrycy. Metalowa płyta przestaje być matrycą w tradycyjnym rozumieniu; staje się źródłem wielu różnych, zmieniających się z czasem obrazów. Aż do granicy czytelności.
Artystka wykorzystuje tu specyfikę, jaka charakteryzuje pracę z matrycą w druku wklęsłym prowokującą jej personifikację. To materiał, który „pamięta”. Przechowuje na swojej powierzchni (w podświadomości) wszystkie ślady – efekty wcześniejszych procesów, bez możliwości ich całkowitego wymazania (doświadczenia, przeżycia pozytywne i negatywne). Pozwala za to na nawarstwianie wielu śladów na jednej płaszczyźnie, budowanie złożonej gradacyjnej struktury (charakteru). Im więcej ingerencji, tym żywszy i bogatszy obraz, ale też ryzyko całkowitego utracenia zapisu – doprowadzenia materiału do progu wytrzymałości.
Na wystawie w Galerii Sztuki PKZ zebrane zostały prace z ostatnich 30 lat, będące zapisem rozwoju drogi artystycznej Katarzyny Winczek – od urzekających, wykonanych z niezwykłą precyzją miniatur graficznych, po wielkoformatowe instalacje realizowane w technikach non-toxic.
Prezentacja pokazuje, że w świecie prawie nieograniczonych technicznych możliwości generowania obrazu, jego przetwarzania, powielania i rozpowszechniania, ważne jest zachowanie miejsca dla działań o innej skali, dla obiektów tworzonych ręcznie, zaistniałych poprzez bezpośrednią aktywność autora, zapisujących jego niepowtarzalny gest i emocje.
Katarzyna Winczek urodziła się w Łodzi, studiowała na kierunku Wychowanie Plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. W latach 2008–2012 była kierownikiem Zakładu Grafiki, w 2012–2016 Prodziekanem ds. Nauki, a od 2019 jest Dziekanem Wydziału Sztuki. Jej zainteresowania badawcze i artystyczne koncentrują się wokół nietoksycznych technik grafiki warsztatowej oraz związków sztuki i ekologii. Kierowała wieloma projektami badawczymi, m.in. „Ekologiczne techniki sztuk graficznych” (projekt Narodowego Centrum Nauki, 2012–2015), „Sztuka i ekologia – postawy artystyczne wobec zagadnienia ekologii w sztuce współczesnej” (badania statutowe na Wydziale Sztuki, 2016–2018). Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień.