Repertuar

Kameralne Czwartki - Marcin Maślak & Kwartet dankArt

Data wydarzenia:
03 Październik 2019 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala Kameralna im. Michała Spisaka
Ceny biletów: 
20 zł

Kameralne Czwartki wracają do repertuaru Pałacu Kultury Zagłębia. Pierwszy koncert w nowym sezonie artystycznym odbędzie się 3 października o 18:00 w Sali Kameralnej PKZ, a na jej scenie zobaczymy wirtuoza gitary klasycznej Marcina Maślaka, który wystąpi wraz z Kwartetem dankArt!

Kameralne Czwartki - słynne utwory muzyki klasycznej i jazzowej, nietuzinkowe aranżacje dzieł znanych z filmów i seriali, światowe przeboje opery i operetki - to motywy, które najczęściej można usłyszeć podczas cyklu Kameralne Czwartki. Nazwa to nie przypadek - koncerty odbywają się w czwartki, w Sali Kameralnej im. Michała Spisaka. Na małej scenie wystąpili już m.in. Małgorzata Sikora, Ensemble Les Sauvages, Back to Big Band, New Bone, Crystal String Quartet, Vocal Trio, bracia Kudełka, Sikora Piano Duo i Todo art trio. To tutaj w przyjaznej atmosferze, z dala od zgiełku i migoczących świateł wielkiej sceny, można posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu.

Marcin Maślak - studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych. Pobierał liczne lekcje mistrzowskie, koncertował jako solista i kameralista. Jego debiutancka płyta The Malachite Recital nagrana z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego dankArt została ciepło przyjęta przez recenzentów magazynów muzycznych. W latach 2012-2016 prawykonał szereg kompozycji na gitarę solo oraz kameralnych. Jako doktorant wyniki swoich badań oraz publikacje prezentował w murach macierzystej uczelni oraz podczas sesji naukowych Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej w Krakowie i cyklicznie w ramach Festiwalu Nauki Wyższej Szkoły Biznesu. W 2018 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.

Kwartet dankArt - idea przyświecająca działalności kwartetu jest zawarta w jego nazwie, zroście staropolskiego słowa dank oraz międzynarodowego terminu art. Wyraz poważania, zachwytu i wdzięczności dla sztuki jest wspólną cechą członków zespołu. Każdy z muzyków w swoim czasie był związany z innym kwartetem smyczkowym, niejednokrotnie zdobywając laury w kraju i za granicą. W centrum zainteresowania zespołu znajdują się większe formy cykliczne kompozytorów epoki klasycyzmu, romantyzmu oraz XX wieku przeznaczone na kwartet smyczkowy. Te specjalne względy dla żelaznego repertuaru kwartetowego nie powstrzymały jednak poszukiwań nowych brzmień. Potrzeba odkrywania odmiennego kolorytu dźwięku zaowocowała pomysłem współpracy m.in. z gitarzystą, akordeonistą, harfistką oraz sięgnięcia po repertuar z pogranicza muzyki poważnej i rozrywkowej.

Repertuar:
Carlo Domeniconi - Koyunbaba (wyk. Marcin Maślak)
Roman Czura - Capriccio e Aria (wyk. Marcin Maślak)
Matthew Naughtin - Variations on "I got Rythm" by George Gershwin (wyk. kwartet dankArt)
Mario Castelnuovo-Tedesco - Quintette op. 143, I. Allegro vivo e schietto (wyk. Marcin Maślak i kwartet dankArt)
Fancis Kleynjans - Songe (wyk. Marcin Maślak i kwartet dankArt)
Maximo Diego Pujol - Suite Buenos Aires (wyk. Marcin Maślak i kwartet dankArt))

Wykonawcy:
Marcin Maślak
- gitara klasyczna
Anna Trólka - skrzypce
Paweł Muszała - skrzypce
Rafał Woźniak - altówka
Katarzyna Czypka - wiolonczela

dankArt:

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala Kameralna im. Michała Spisaka

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia