Repertuar

Kameralne Czwartki - Kto nie słucha, ten trąba! III MF im. Michała Spisaka

Data wydarzenia:
28 Wrzesień 2023 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala Kameralna im. Michała Spisaka
Ceny biletów: 
20 zł

SPISAKFESTIWAL.PALAC.ART.PL

28 września o 18:00 zapraszamy na koncert rodzinny Kto nie słucha, ten trąba! w wykonaniu duetu Dombrova Piano Duo, Piotra Nowaka oraz Jarosława Cyby. Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia w ramach cyklu Kameralne Czwartki i III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.

Kto nie słucha, ten trąba! - to koncert w konwencji bawiąc-uczyć, gdzie utwory muzyczne przeplatane są elementami komediowych dialogów. Wydarzenie skierowane jest nie tylko do dzieci, ale również dorosłych, którzy lubią muzykę klasyczną z humorem!

Wystąpią:

Dombrova Piano Duo w składzie:
Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk - fortepian

Piotr Nowak - trąbka
Jarosław Cyba - aktor

W programie:

J. Haydn - Koncert na trąbkę Es-dur, cz. III w opracowaniu na trąbkę i fortepian
K. Grzeszczak- Trumjazzpiano
R. Zavadil - Jarni Miza
E. Grieg - „Poranek”, „W grocie Króla Gór”
A. Piazzolla - „Libertango” (ar. Kyoko Yamamoto)
F. Liszt - „II Rapsodia węgierska” (ar. Franz Bendel)
S. Moniuszko - „Prząśniczka” (ar. Dombrova Piano Duo)

DOMBROVA PIANO DUO to duet fortepianowy stworzony przez dwóch młodych, ambitnych, kochających muzykę pianistów z Dąbrowy Górniczej: Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk są przyjaciółmi od szóstego roku życia. Obydwaj swą edukację muzyczną rozpoczęli w dąbrowskiej Szkole Muzycznej w klasie fortepianu. Rozpoczynając studia, w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2010 postanowili podjąć próbę stworzenia duetu fortepianowego. Czas studiów był dla obu muzyków okresem współpracy z wybitnymi pianistami i pedagogami polskiej sceny muzyki klasycznej. Łukasz Szubski współpracował z prof. Józefem Stomplem, dr hab. Magdaleną Lisak, dr Piotrem Sałajczykiem. Krzysztof Włodarczyk natomiast z prof. Zbigniewem Raubo, Piotrem Banasikiem oraz Łukaszem Trepczyńskim. Występowali na scenach Akademii Muzycznej w Katowicach, Royal Albert Hall (Elgar Room), Filharmonii Śląskiej, Center Civic Can Deu w Barcelonie, Pałacu Kultury Zagłębia. Wydali swoją debiutancką płytę. Obaj zajmują stanowiska nauczycieli fortepianu oraz akompaniatorów w Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej Ponadto obaj od 2011 roku współpracują z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wykonują najrozmaitsze kompozycje repertuarowe muzyki klasycznej i rozrywkowej.

PIOTR NOWAK trębacz, solista i kameralista. Absolwent AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie trąbki prof. Stanisława Dziewiora. Swoje umiejętności doskonalił w Hochschule fur Musik „Hanns Eisler” pod okiem prof. Williama Formana. W roku 2020 uzyskał tytuł dr. sztuki. Jest laureatem wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym (m.in. I Miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach, I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka oraz III Nagroda na Festiwalu Trębaczy w Kaliszu). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych trębaczy (m.in. Gabor Tarkovi, Malte Burba, Michael Evald). Był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, oraz stypendium Ministra Kultury RP i Prezydenta Miasta Częstochowa. Ponadto jest laureatem stypendium „Młoda Polska” oraz fundacji „Jutting Stiftung”. Od września 2013 roku jest trębaczem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jako solista wielokrotnie występował z recitalami m.in. w Katedrze św. Magdaleny w Stendal w Niemczech. Jako kameralista brał udział w wielu koncertach w kraju i za granicą (m. in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, na festiwalu muzyki współczesnej “Praska Wiosna”, czy festiwalu “Warszawska Jesień” – zarówno jako kameralista, jak i solista).

JAROSŁAW CYBA – starszy instruktor edukacji artystycznej, związany z Pałacem Kultury Zagłębia od ponad 20 lat. Absolwent Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Lider i założyciel Kabaretu DNO. Twórca jego niezwykłych rekwizytów i strojów do programu. Autor tekstów, piosenkarz, scenarzysta, reżyser  i aktor licznych widowisk muzyczno-literackich i spektakli muzycznych organizowanych wraz z pracownikami w Pałacu Kultury Zagłębia, jak np.: „Dom murem podzielony”, „Cztery pory miłości”, „Rosamunda”, „Balkonowe Amory”, „Nie nadęta orkiestra dęta”, „Aleją Gwiazd”. Piosenkarz – interpretator twórczości Jacka Kaczmarskiego. Współscenarzysta i reżyser cyklu filmowego pt.: „Od przedszkolaka do Konkursu Spisaka” – realizowanego przez PKZ jako działanie upowszechniająco-promocyjne, ukazujące drogę rozwoju artystycznego młodych adeptów szkół muzycznych w regionie – od szkoły podstawowej po laury konkursowe. Jest współtwórcą kilkunastu edycji festiwalu kabaretowego „DebeŚciaK”. Jest także autorem filmu "The Lord of the stars", będącego parodią kultowych filmów fantasy oraz szeregu klipów audio i audio-video tworzonych na potrzeby promocji i edukacji w Pałacu Kultury Zagłębia. Jest postacią cenioną w społeczności regionu za otwartość na bezinteresowną współpracę, szczególnie z placówkami edukacyjnymi i opiekuńczymi, z którymi zrealizował szereg  kulturalnych widowisk i materiałów audio-video.  W 2021 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Dąbrowy Górniczej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechniania i ochrony kultury.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.   

SPONSOR KONCERTU:

 

SPONSPOR GŁÓWNY FESTIWALU:

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala Kameralna im. Michała Spisaka

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia