Kino

Jurek - seans filmowy oraz spotkanie z Celiną Kukuczką

Data wydarzenia:
12 Listopad 2015 godz. 19:00
Lokalizacja:
Kino KADR
Ceny biletów: 
Normalny - 5 zł
Ulgowy - brak

Zapraszamy na seans filmowy oraz spotkanie z Celiną Kukuczką, żoną "Jurka".  Spotkanie poprowadzi Beata Tomanek, dziennikarka Radia Katowice i pasjonatk wypraw wysokogórskich.

Reżyseria: Paweł Wysoczański
Gatunek: dokumentalny, produkcja: Polska 2014, Czas trwania: 80 min

O filmie
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny.

Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

źródło: oficjalna strona filmu www.jurekkukuczka.pl

Beata Tomanek, dziennikarka Radia Katowice
...jest autorką wielu autorskich audycji, w tym podróżniczej „Za Horyzontem”. Prywatnie jest miłośniczką podróżowania z plecakiem i namiotem, poznawania świata i ludzi poza głównymi szlakami turystycznymi. Była w wielu fascynujących zakątkach Ziemi, jak również "pod ziemią". Lubi wyzwania. Przez wiele lat jako członek Klubu Speleologicznego "Aven" uczestniczyła w wyprawach grotołazów. Przyjaźni się z ludźmi gór, którzy imponują jej odwagą i siłą charakteru. Sympatyzuje z wieloma stowarzyszeniami, klubami oraz organizacjami propagującymi turystykę trampingową oraz górską.

Od wielu też lat współpracuje z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego badającymi naszą planetę dołączając do wątku przygodowego opowieści o podróżach wątek naukowy poszerzający wiedzę z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, etnografii, geografii, przyrody itd. Współorganizatorka festiwali podróżniczych.


Zapraszamy także do odwiedzania Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej.

Spotkanie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury Zagłębie Wood w ramach cyklu spotkań z podróżnikami.

 

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia