Galeria

Jak nazwać pieska? Wernisaż wystawy Aleksandry Czudżak

Data wydarzenia:
24 Maj 2024 godz. 18:00
Lokalizacja:
Galeria sztuki PKZ
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

Jak nazwać pieska?
Bosman, Pusia, Wacik, Kudłaczek, czy Bubu?

Zapraszamy na wernisaż wystawy Jak nazwać pieska? autorstwa Aleksandry Czudżak, który odbędzie się 24 maja o 18:00 w pałacowej Galerii Sztuki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Prezentowany zbiór prac w całości poświęcony jest naszym siostrom i braciom mniejszym – pieskom. Prace zostały podzielone na rozdziały, uzupełnione opisem każdej psiej grupy oraz spisem imion. I tak oto mamy całą zgraję psich gwiazdorów – jedni prosto od fryzjera i stylistki, rozwaleni na kanapach i poduszkach; inni cali szczęśliwi, bo właśnie wytarzali się w czymś paskudnym. Ekscentrycy, oryginały i podwórkowe burki z charakterem wypisanym na pyskach.

W Galerii Sztuki PKZ zaprezentowane zostaną oryginalne ilustracje, przeskalowane reprodukcje oraz odręczne szkice Aleksandry Czudżak. Odwiedzający będą mogli też prześledzić proces powstawania książki – od pomysłu do gotowej publikacji.

Każdy gość będzie miał także możliwość narysowania własnego czworonoga i uzupełnienia ekspozycji, przypinając swoją pracę w dedykowanym miejscu.

Ekspozycja będzie dostępna od 24 maja do 12 lipca w godzinach otwarcia galerii.

Wydarzenie będzie też okazją do wsparcia inicjatyw na rzecz zwierzaków. Podczas wernisażu na miejscu będą obecni przedstawiciele Stowarzyszenia Nadzieja na Dom i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu, którzy będą zbierać środki potrzebne do opieki dla swoich podopiecznych. Wsparcia można udzielić poprzez zakup cegiełki. Będzie można również porozmawiać z wolontariuszami o sprawach związanych z adopcjami i innymi formami wymiernej pomocy. 

Odwiedzi nas także Dogofriends - Salon z piękna rodem. Na stoisku będzie można wziąć udział w loterii z upominkami od Pokusa FOR HEALTH oraz wylosować rabaty na usługi w salonie. Specjalnie dla uczestników wernisażu Pokusa FOR HEALTH wygeneruje kod rabatowy, który będzie widoczny na funpage Dogofriends - Salon z piękna rodem. Specjaliści z salonu chętnie doradzą jaką pielęgnacje wybrać dla konkretnej rasy psów.

------------------------------------------------

Zależało mi, żeby stworzyć książkę zabawną i absurdalną, która będzie swego rodzaju badaniem na temat psich imion i psich archetypów. Zilustrowałam je przy użyciu tradycyjnych technik, dbając o to, aby każdy portret zapadał w pamięci. Te imiona mówią wiele o ambicjach właścicieli czworonogów. Jest to więc książka, która przedstawia psy, ale opowiada o ludziach. Pozwala spojrzeć na pewne zjawiska z dystansu, ale też przełamuje bariery. Proszę mi wierzyć, że żadne inne pytanie nie otwiera tylu serc, co skromne: „Jak ma na imię Twój pies?"  
~ Aleksandra Czudżak

Aleksandra Czudżak - ilustratorka i graficzka autorka ilustracji książkowych, okładkowych, plakatowych i projektów płyt muzycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jej pracę dyplomową Pies pokazywano na wystawie najlepszych polskich dyplomów projektowych w 2018 roku. Specjalizuje się w ilustracji, rysunku i grafice warsztatowej (szczególnie technice akwaforty). Jest także autorką murali, które realizowała dla wrocławskiego i łódzkiego ogrodu zoologicznego.

W swoich pracach porusza tematykę kobiecości, archetypów, przyrody, baśni ludowych i mitów. Współpracuje z zagranicznymi wydawnictwami (m.in. DK books). W ostatnim czasie przygotowała ilustracje do nowego wydania Góralskich czarów. Leksykonu magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich (2024), który ukazał się nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz ilustrowanej książki Jak nazwać pieska? (Wydawnictwo Wolno 2024)

Wystawa Jak nazwać pieska?
Galeria Sztuki PKZ
24.05-12.07.2024
Ilustracje: Aleksandra Czudżak
Tekst: Piotr K. Czudżak

                  

 

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia