Repertuar

IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi

Data wydarzenia:
29 Kwiecień 2017 godz. 09:00 - 20:00
Pokaż wszystkie
  • 28 Kwiecień 2017 godz. 09:00 - 20:00
  • 29 Kwiecień 2017 godz. 09:00 - 20:00
w lokalizacji: Sala teatralna PKZ
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
wstęp wolny

Pytając górala o pogodę, nigdy nie mamy pewności, ile prawdy niosą jego słowa. Zupełnie inaczej jest z Międzykulturowym Festiwalem Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi, który już od 9 lat odbywa się w kwietniu w Pałacu Kultury Zagłębia, przynosząc odbiorcom najbardziej autentyczne folklorystyczne doznania. Latające ciupagi, piszczące dziewczęta w kwietnych spódnicach oraz szeroko pojęta kultura ludowa – to wszystko 28 i 29 kwietnia w Dąbrowie Górniczej! Hej!

W piątek (28 kwietnia) od samego rana sceną Sali Teatralnej zawładną najmłodsi, czyli dziecięce grupy śpiewacze, zespoły taneczne i kapele ludowe – które stanowią nową kategorię wykonawców dziecięcych. Zaprezentują oni program przygotowany specjalnie na festiwal, który podlegać będzie ocenie rady artystycznej składającej się z fachowców i ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Od godziny 9:00 do 16:30 zobaczymy aż 28 zespołów z różnych zakątków Polski, m.in. Zawiercia, Brennej, Czarnej Góry, Mielca, Piątkowa, Krakowa, a nawet Lublina. Ponad 550 dzieci z towarzyszącymi im 104 muzykami. Tego dnia Dąbrowa będzie folklorystycznym sercem kraju, a na jej ulicach będzie można spotkać barwnie ubraną młodzież, która co roku bawi się i śpiewa również poza murami pałacu, co tworzy niezwykłą atmosferę w całym mieście.

W piątek od godziny 17:00 dzieci ustąpią miejsca swoim starszym kolegom i koleżankom, którzy do godziny 21:00 zaprezentują pierwszą część występów w kategorii „Dorośli”. Druga część to już dzień następny (sobota 29 kwietnia). Miasto oraz pałac ponownie rozbrzmią muzyką i śpiewem ludowym, a krasy wszystkiemu nadadzą zespoły taneczne. Popularność tegorocznej edycji festiwalu jest tak duża, że organizatorzy musieli wybrać 58 zespołów z 68, które nadesłały zgłoszenia. Podczas IX edycji Festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi” wystąpi ok. 1000 ludowych artystów! Najliczniejsze grupy pochodzą z Beskidu Żywieckiego, Krakowa, Skalnego Podhala oraz Lachów Sądeckich. Ich występy również oceni rada CIOFF, która sposórd zespołów dorosłych wyłoni zwycięzców i przyzna nagrodę Grand Prix Festiwalu, uprawniającą do zaprezentowania się w trakcie miejskich Dożynek 2017. Międzykulturowemu festiwalowi tradycyjnie będą towarzyszyć warsztaty rękodzieła dla dzieci, kiermasz sztuki ludowej oraz ogrom zabawy, która potrwa do późnych godzin wieczornych. Wstęp na wszystkie przesłuchania jest otwarty dla publiczności!

Imprezy towarzyszące:

28 kwietnia - warsztaty rękodzieła
29 kwietnia - kiermasz sztuki ludowej

Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, w którym wspaniali artyści przybliżą piękno i różnorodność kultury ludowej, m.in. prezentując skoczną muzykę i barwne stroje. Tej imprezy po prostu nie można przegapić!

INFORMACJE DOT. ZGŁOSZENIA

Patroni medialni:

     

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z poprzednich edycji festiwalu.

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia