Repertuar

Ikony - David Bowie

Data wydarzenia:
11 Maj 2024 godz. 18:00
Lokalizacja:
Piwnica teatralna
Ceny biletów: 
10 zł

11 maja o 18:00 zapraszamy do Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na projekt Ikony - David Bowie, przygotowany przez Marka Wesołowskiego, Grzegorza Marcinkowskiego i DJ Yellow Manula.

Ikony to konstelacje, imaginacyjne figury zbierające w sobie nasze pragnienia, utopie, wizje idealnego bycia. David Bowie swoją ikoniczność pojmował jako zadanie i projekt autokreacji, poddając namysłowi pojęcie tożsamości, ciągłości osobowej, zdolności śmiertelnego i skończonego życia ludzkiego do nieustannej metamorfozy. Był serią masek, starannie skomponowanych person, jego pseudonim artystyczny oznacza transowość i mobilność, talent do przepisywania siebie bez ustanku i dostosowania swojego ego do zmiennej i płynnej rzeczywistości. Jeśli był ikoniczny, to zarazem poddawał krytyce samo pojęcie ikoniczności, pojmowanej jako skończony i dający się określić zespół cech, atrybutów i obrazów. Bowie jako kulturowy fenomen i artystyczna obecność, pozwala nam zadać kilka ważnych pytań o relację między sztuka jako przemysłem i polem społecznych relacji, a artyzmem jako serią prywatnych praktyk dotykających tworzenia siebie i zarządzania własną podmiotowością. Bowie to żywe pytanie wycelowane w nasz intymny i zbiorowy narcyzm. Zapraszamy Państwa na słowno – obrazowo – dźwiękowy performance który będzie jednocześnie hołdem wobec wielkiego artysty, jak i zaproszeniem do dyskusji o tym, czego szukamy, kiedy zwracamy swoje pragnienia w kierunku popkulturowych idoli.

Wykonawcy:

Marek Wesołowski – fotograf, autor licznych projektów indywidualnych i uczestnik kolaboracji artystycznych.
Grzegorz Marcinkowski – autor tekstów krytycznych i literackich, prowadzi w PKZ cykle wykładów z filozofii, historii literatury i genezy trendów popkulturowych.
DJ Yellow Manula – open format DJ, należy do kolektywu Rave FM. Zajmuje się dziennikarstwem muzycznym, fotografią i popularyzacją wiedzy na temat muzyki elektronicznej i jej korzeni.

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia