Kino

Godland - seans przedpremierowy + rozmowa po seansie - Noc Kina Europejskiego 2022

Data wydarzenia:
05 Grudzień 2022 godz. 18:00
Lokalizacja:
Kino KADR
Ceny biletów: 
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie i w systemie biletowym

Zapraszamy na wyjątkowe kinowe wydarzenie - zapraszamy na Noc Kina Europejskiego, czyli European Cinema Night 2022 po raz pierwszy w Kinie Kadr! Po seansie rozmowę o filmie poprowadzi Marcin Skorek (KinoSzkoła).

Gatunek: dramat kraj produkcji: Dania/Islandia/Szwecja 2022; czas trwania: 138 min
Reżyseria: Hlynur Pálmason, obsada: Ingvar Sigurdsson, Elliott Crosset Hove, Vic Carmen Sonne

Prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard najnowszy film Hlynura Pálmasona (Zimowi bracia, Biały, biały dzień) to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów.

Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. Umiejscowiony u schyłku XIX wieku scenariusz odwołuje się do zależności łączących Islandię i Danię, ale skomplikowane relacje władzy i poddaństwa, jakie kreśli reżyser, wykraczają poza ramy historycznych rozliczeń i religijnych hierarchii.

Godland jest filmem o samotności, wyobcowaniu i goryczy. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.

źródło: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

O Nocy Kina Europejskiego (European Cinema Night):
European Cinema Night to wydarzenie służące podkreśleniu bogactwa i różnorodności europejskiego kina oraz zwiększeniu świadomości widzów na temat funkcjonowania programu Creative Europe - MEDIA, którego cel stanowi wspieranie europejskiego przemysłu filmowego. W European Cinema Night każdego roku bierze udział ponad 200 kin ze 130 europejskich miast - w tym roku po raz pierwszy także i Kino Kadr, które jest w siecie Europa Cinemas od 2020 roku.
Organizatorami European Cinema Night są Komisja Europejska i sieć kin studyjnych Europa Cinemas, do której należy Kino Kadr.


Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia