Repertuar

Festiwal Oblicza - koncert Variete - KONCERT ODWOŁANY

Data wydarzenia:
23 Październik 2022 godz. 19:30
Lokalizacja:
Piwnica teatralna
Ceny biletów: 
60 zł

Informujemy, że z przyczyn organizacyjnych zmuszeni zostaliśmy do odwołania koncertu Variete.
Osoby, które zakupiły bilety na to wydarzenie otrzymają zwrot należności automatycznie w terminie do 14 dni roboczych. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. 

Koncert zespołu Variete będzie wydarzeniem, które zakończy ostatni dzień Festiwalu Oblicza! Zapraszamy 23 października o 19:30 do Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia!

Zapraszamy na koncert w ramach trasy promującej nową płytę zespołu Variete. Dziki książę, najnowsza płyta Variete, była nominowana do Fryderyków 2022 w kategorii „Piosenka Poetycka i Literacka”. Dziki książę wciąga jak 10 odcinkowy serial.  Nie ma w Polsce zespołu, który z taką konsekwencją przeciwstawiałby  się swojemu wcześniejszemu, w tym wypadku, zimno-falowemu,  wizerunkowi. Z każdą kolejną płytą muzyka Variete gubi ciężar pierwszych produkcji i zyskuje  hipnotyczny powab. Autostrady południa, upał  dzielnice Warszawy, poszukiwanie piękna -  esencjonalne i wyrafinowane opowieści tkane przez zespół, robią ze słuchaczem to, co powinna robić sztuka: skłaniają do refleksji i pozostawiają trudno zmywalny ślad.

Zespół zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku. Choć Variete jest uznawane za  prekursora nurtu cold-wave w Polsce, to muzyka grupy z każdą kolejną płytą ewoluowała, oddalając się od “zimnej fali” w kierunku nowych brzmień, inspiracji trip hopem i ambitną elektroniką. Wokalistą, autorem tekstów i liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy. Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (Variete 1993), przez Mikołaja Trzaskę (Koncert – Teatr STU 1995), Wojciecha Jachnę (Piosenki Kolonistów, 2013),  po Kubę Więcka (album Nie wiem, 2017). Na nowej płycie Dziki książę usłyszymy wybitnego litewskiego saksofonistę jazzowego Jana Maksimowicza.

Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach: “Koncert – Teatr STU” z 1993 roku oraz “PPA. Wrocław 2015”. Ten ostatni, to album zarejestrowany podczas premiery spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”, która miała miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 

Zespół Variete gra w składzie:
Grzegorz Kaźmierczak – śpiew, elektronika
Marek Maciejewski – gitary
Marcin Karnowski – perkusja
Grzegorz Korybalski – bas

 

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia