Repertuar

Duża Scena Mały Widz - Pinokio w wykonaniu aktorów Teatru Rabcio

Data wydarzenia:
04 Czerwiec 2022 godz. 17:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
35 zł (dorośli); 25 zł (dzieci)

4 czerwca o 17:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się spektakl Pinokio w ramach cyklu teatralnego dla dzieci Duża Scena Mały Widz, w wykonaniu aktorów Teatru Rabcio z Rabki Zdroju.

Drewniany pajac, który stał się człowiekiem, skończył 131 lat! Urodził się we Włoszech i mimo wieku wciąż jest młody, wciąż niepoprawny, przyciągający widzów oraz czytelników. „Pinokio” to jedna z najbardziej znanych powieści dla dzieci, która kształtuje wyobraźnię dzieci i jest źródłem wielu inspiracji teatralnych i literackich. Większość dzieci zna opowieść o Pinokiu, szeptaną przez rodziców „do poduszki”. Być może śniły o wspaniałych i niesamowitych, czasem niebezpiecznych przygodach, w których igrało się ze śmiercią, ale też o tych dziecięcych, wiodących do Krainy Zabawek pokusach i pragnieniach. Pewnie też każdy dorosły człowiek w zakamarkach swej pamięci zachowuje chociażby fragment niezwykłych losów wymyślonych przez Carla Collodiego.

"Pinokio" to opowieść o życiu, o dojrzewaniu, o stawaniu się z pajaca człowiekiem. Bo przecież pajac czy osioł to wcale nie brzmi dumnie. Ale nawet będąc nimi – można dorosnąć, zrozumieć, zmienić się. Ile jest z Pinokia w każdym z nas? Czy Pinokio to urwis, czy szukający własnej tożsamości zagubiony i zapatrzony we własne potrzeby chłopiec? Inscenizacja włącza opowieść o drewnianej lalce w widowisko teatralne przygotowane przez trupę wędrujących komediantów. To oni tworzą niepowtarzalną aurę i grupę aktorską niemalże z Cirque du Soleil, która zabiegami czysto teatralnymi przemienia swój teatralny wóz w Kolejne miejsca znane z historii Pinokia – dom Dżeppetta, Pole Cudów, Cyrk, Wesołe Miasteczko.

Pinokio jest moralitetem i współczesnym Odyseuszem, który szuka w podróży własnej drogi, a dobra wróżka niby Anioł chroni chłopca. Pinokio żądny jest poznania świata, chętnie podejmuje ryzykowne i bezmyślne decyzje. Cierpi za każdym razem. Sztuka odwołuje się do wyobraźni współczesnego widza. Z jednej strony wejście w życie młodego, nieukształtowanego człowieka, z drugiej poważny temat odpowiedzialności i dojrzewania.

Adaptacja, reżyseria - Jarosław Antoniuk
Scenografia - Ewa Farkašová
Muzyka - Bogdan Szczepański
Asystent reżysera - Piotr Serafin           

Obsada:
Pinokio - Krystyna Kachel
Wróżka, Przechodzień II - Ewelina Klocek
Kolombina, Lis - Agnieszka Kwiatkowska
Arlekin, Kot, Knot - Karol Krzystanek
Ogniojad, Gospodarz - Łukasz Łęcki                                                                
Dżepetto, Przechodzień I - Piotr Serafin

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia