Niestety, pandemia pokrzyżowała kolejne plany, dlatego spektakl muzyczny Dom murem podzielony zostaje odwołany. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja zobaczyć naszych pracowników we wspomnianym powyżej tytule.
Nigdy więcej dzielenia murem polskiego społeczeństwa – pod takim hasłem odbędzie się spektakl muzyczny Dom murem podzielony, który przygotowali pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia z okazji Dnia Niepodległości. Wydarzenie odbędzie się 11 listopada o 18:00 na głównej scenie wraz z publicznością, która się częścią spektaklu!
Pragnienie wolności to uczucie, które towarzyszyło zarówno Polakom walczącym o niepodległość ojczyzny, jak również społeczeństwu żyjącemu w czasach PRL. Pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ponownie wyjdą na scenę w spektaklu muzycznym „Dom murem podzielony”, przypominając o wartościach, jakie niegdyś niosła za sobą wolność. – Wielu z nas traktuje wolność jak coś oczywistego, coś co nigdy nie minie. Wielu utożsamia ją obecnie z nienoszeniem maseczki, a wolność to przywilej, który łatwo można utracić, nawet o tym nie wiedząc – mówi jeden z wykonawców w spektaklu. Dom murem podzielony w reżyserii Jarosława Cyby miał swoją premierę w 2019 roku, w przeddzień 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Sztuka, która jest swoistą lekcją historii, spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem ze strony publiczności.
Połączenie teatru i polskich piosenek o wolności pozwala ukazać szarą rzeczywistość w czasach komunizmu oraz symboliczne zburzenie żelaznej kurtyny. W repertuarze spektaklu można usłyszeć m.in. utwory zespołów Dżem, Tilt, Oddział Zamknięty, Kult czy Lombard. Piosenki przeplatają się z hasłami propagandowymi, typowymi dla partii socjalistycznej. Wszystko to tworzy emocjonalny obraz Polski z tamtego okresu. Pałacowi aktorzy wystąpią na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia 11 listopada o 18:00. W aneksie scenicznym zasiądzie również publika, która stanie się częścią spektaklu. – Przy realizacji sztuki wykorzystujemy zasoby techniczne sceny. Uruchamiana jest scena obrotowa, sztankiety, stworzona jest specjalna prezentacja multimedialna z migawkami z dawnych lat – mówi reżyser i pomysłodawca Jarosław Cyba.
Pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia stworzyli spektakl nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę wolnych wyborów, lecz przede wszystkim chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec ciągłego dzielenia murem polskiego społeczeństwa, które w dzisiejszych realiach widać gołym okiem. Dlatego treść prezentowana w spektaklu wydaje się być nadal aktualna. Aktorzy chcą poprzez muzykę poruszyć problem braku tolerancji, wolności wyrażania własnych poglądów, łamaniu podstawowych praw człowieka. – Nasi przodkowie wywalczyli niepodległość dla całego narodu, nie dla wybranej grupy społecznej. Chcemy uświadomić zwłaszcza młodym widzom, że działania zmierzające do podziałów i dyskryminacji mogą doprowadzić do tragicznego rezultatu, którym jest utrata wolności, a brak wolności to koniec niepodległości – mówi Agnieszka Janicka-Kwiecień, występująca w sztuce.
Spektakl z okazji Święta Niepodległości po raz pierwszy odbywa się w czasach pandemii i związanych z nią obostrzeń. Zarówno aktorzy jak i widzowie muszą odnaleźć się w nowych realiach. Organizator spektaklu już dawno wprowadził odpowiednie zasady korzystania z oferty PKZ, by każdy mógł się czuć bezpiecznie podczas wydarzenia. Na scenie zasiądzie (w odpowiednich odstępach) jedynie 30 osób, co stanowi 25 proc. widowni, która mogła kiedyś znajdować się w zapleczu scenicznym. – Jesteśmy bombardowani informacjami dotyczącymi wirusa, dlatego warto choć na chwilę wyciszyć umysł, uruchomić wspomnienia, odpocząć w niezrównanym towarzystwie kultury – mówi Agnieszka Młynarczyk z ramienia PKZ. Pomimo mniejszej liczby widzów i respektowaniu zasad związanych z pandemią, aktorzy występujący w spektaklu obiecali dać z siebie wszystko – z nadzieją, że już niedługo będą mogli zaprezentować nowe projekty dąbrowskiej publiczności.
Obsada:
- Anita Lorek
- Agnieszka Janicka-Kwiecień
- Magdalena Koziak
- Kalina Bałdys
- Jarosław Cyba
- Olaf Otwinowski
- Grzegorz Marcinkowski
Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM korzystania z obiektu w trakcie trwania epidemii koronawirusa.