Kino

Diabeł Łańcucki - spotkanie z Jackiem Komudą i pokaz premierowego odcinka serialu

Data wydarzenia:
19 Październik 2022 godz. 19:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
17 zł

Diabeł Łańcucki w Pałacu Kultury Zagłębia już 19 października!

19 października o godz. 19:00 zapraszamy Państwa na spotkanie autorskie ze znanym pisarzem Jackiem Komudą, reżyserem Maciejem Jurewiczem oraz aktorem Piotrem Zawadzkim - odtwórcą głównej roli w prezentowanym na spotkaniu odcinku serialu "Diabeł Łańcucki", który ponadto poprowadzi spotkanie.
W trakcie spotkania zostanie zaprezentowany premierowy odcinek serialu "Diabeł Łańcucki" - to unikatowa szansa na zobaczenie sarmackiego awanturniczego filmu na dużym kinowym ekranie!

 
Jacek Komuda - zawodowy pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Autor siedemnastu książek: dziewięciu powieści historycznych, marynistycznych i siedmiu zbiorów opowiadań, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. Do najsłynniejszych powieści autora należy czterotomowy cykl Samozwaniec, który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII w., oraz Diabeł Łańcucki, nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Najnowszym jego dziełem jest powieść Zawisza (napisana wspólnie z Maciejem Jurewiczem) opowiadająca o losach legendarnego rycerza polskiego - Zawiszy Czarnego.

Maciej Jurewicz jest reżyserem oraz scenarzystą, który ma ponad 15-letnie doświadczenie przy tworzeniu gier komputerowych, w tym takich przebojów jak: Wiedźmin, Painkiller HD, Dead Island: Riptide, Earth 2160 i wielu innych. Jako scenarzysta filmowy jest współautorem Zawiszy Czarnego. Jako filmowiec zajmuje się reżyserią i scenopisarstwem (filmów dokumentalnych, teledysków i form fabularnych). W jego dorobku znajdują się filmy m.in: Dłonie (2008, scenariusz, reżyseria, producent), Zły (2008, scenariusz, reżyser II), Ostatni akord (2020, współpraca reżyserska) i inne. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Tranzyt w Poznaniu,  Międzynarodowym Festiwalu BARBAKAN w Bańskiej Bystrzycy.

Piotr Zawadzki - to odtwórca tytułowej roli w serialu Diabeł Łańcucki. Aktor, reżyser, fotografik, kulturoznawca.
Pracował w licznych teatrach: Teatr Rozrywki w Chorzowie (1990-1992), Teatrze Nowym w Zabrzu (1992-1994), Tesinskim Divadle – scena polska w Czeskim Cieszynie (1993-1996). Od roku 1996 jest aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Gościnnie wystąpił m.in. w Mistrzu i Małgorzacie (reż. Andrzej Maria Marczewski, Teatr Nowy w Łodzi), Ciemno, jasno, cień (reż. Andrzej Dopierała, Teatr bez sceny). Wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych m.in. w Weselu Stanisława Wyspiańskiego (reż. Bogdan Ciosek), Dekameronie Boccaccia (reż. Janusz Klimsza), Ślubie Witolda Gombrowicza (reż. Jacek Bunsch). Ma w dorobku kilkanaście ról filmowych i serialowych m.in. w Pitbullu Władysława Pasikowskiego oraz Botoksie Patryka Vegi. W roku 2019 otrzymał brązowy medal Gloria Artis – Zasłużony dla  kultury polskiej nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O serialu "Diabeł Łańcucki" 

Większość bohaterów Diabła Łańcuckiego to postacie autentyczne, prawdziwi awanturnicy Rzeczpospolitej początków XVII wieku. W postać tytułowego antagonisty – Stanisława Stadnickiego zwanego Diabłem wciela się Piotr Zawadzki. Występuje przeciw niemu tajemniczy mściciel – Gedeon (Radosław Pazura). By uporać się z nim, Diabeł wynajmuje znanego rębajłę i swawolnika – Jacka Dydyńskiego (Mateusz Banasiuk). Los zetknie go z młodą, zbuntowaną szlachcianką – Konstancją Dwernicką (Emilia Sulej), której rodzinną ziemię pragnie zagrabić Diabeł. Diabeł Łańcucki to widowiskowa, pełna intryg, pościgów i pojedynków historia, która przywodzi na myśl znane obrazy spod znaku „płaszcza i szpady’, westerny czy wręcz kino samurajskie – mówi Maciej Jurewicz – reżyser serialu. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom publiczności, zna podobne produkcje amerykańskie lub brytyjskie, spragniona jest jednak rodzimej opowieści. I taką historię otrzymuje – bogatą w staropolskie smaki, doprawioną szczyptą magii i niezwykłości. Dzięki atrakcyjnej formule Diabeł Łańcucki umożliwia przybliżenie szerokiej publiczności barwnej polskiej historii, unikatowej kultury szlacheckiej z okresu pierwszej Rzeczpospolitej.Diabeł Łańcucki - serial

Gatunek: serial przygodowy, historyczny kraj produkcji: Polska 2021; czas trwania odcinków: 45-55 min 
Reżyseria: Maciej Jurewicz, Obsada: Radosław Pazura, Piotr Zawadzki, Mateusz Banasiuk, Emilia Sulej, Antoni Sałaj, Michał Białecki, Urszula Nawrot, Wojciech Konikiewicz, Piotr Warszawski, Marek Richter i inni
Scenariusz: Jacek Komuda & Maciej Jurewicz (na motywach powieści 
Diabeł Łańcucki Jacka Komudy) 
Zdjęcia: Oskar Kozłowski, Zdzisław Najda
Montaż: Mira
Muzyka i wykonanie: Marek Kuczyński
Scenografia: Marcin Lutomski & Kamil Rusinek
Kostiumy: Małgorzata Krasna-Korycińska
Choreografia sekwencji szermierki: Tomasz Abramski
Choreografia ewolucji kaskaderskich: Kacper Borowski
Charakteryzacja: Sylwia Ostrowska
Fotosy: Urszula Nawrot
Produkcja: FUNDACJA UŁANI KRÓLA JANA

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia