Repertuar

Dekret o stanie wojennym - performance artystyczny

Data wydarzenia:
13 Grudzień 2020 godz. 17:00
Lokalizacja:
Impreza plenerowa

40 osób zabitych, ponad 10 tysięcy działaczy Solidarności internowanych, tysiące rannych - to podsumowanie tragicznej daty w historii Polski. Dnia, w którym rozpoczęły się wielotysięczne strajki robotników i studentów. Dnia, którego padły słowa gen. Jaruzelskiego:

Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. 

Wielu mieszkańców Dąbrowy Górniczej pamięta czołgi, które przejeżdżały ulicami, gotowość swoich najbliższych do wsparcia strajków górników i hutników. Pamiętają strach, jaki towarzyszył grudniowi 81. roku. Choć stan wojenny wpisał się na czarne strony księgi naszej historii, to jest to moment, który musimy zachować w pamięci. Lekcja dla współczesnych i przyszłych pokoleń - by walczyć o swoje prawa i własną wolność.

Pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia chcą muzycznie przypomnieć o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, dlatego wykonają piosenki upamiętniające i wolnościowe. Wykonanie muzyczne będzie połączone z elementami spektaklu oraz teatru ognia.

Zapraszamy okolicznych mieszkańców, by wyszli na swoje balkony i dołączyli do pracowników PKZ 13 grudnia o 17:00.