Repertuar

Dąbrowska Szkoła Mówców

Data wydarzenia:
10 Czerwiec 2021 godz. 08:00 - 14:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

Fundacja Altiorem oraz Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej organizują turniej debat oksfordzkich dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych pod nazwą Dąbrowska Szkoła Mówców. Do projektu zgłosiły się 23 dąbrowskie szkoły. Od kwietnia wykwalifikowani trenerzy prowadzili szkolenia z zakresu debatowania, argumentacji oraz wystąpień publicznych.

Projekt realizowany jest od kwietnia do czerwca 2021 roku a wielki finał odbędzie się 10 czerwca 2021 roku w Pałacu Kultury Zagłębia od godziny 8:00!

Harmonogram (10 CZERWCA):

g. 8:00: Inauguracja wydarzenia w Sali Kina Kadr
g. 8:15: Debaty o 3. miejsce w kategorii Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych 
g. 9:45–10:00: Przerwa (przeniesienie wydarzenia do Sali Tetralnej)
g. 10:00: Oficjalne rozpoczęcie gali finałowej 
g. 10:30: Debata finałowa w kategorii Szkół Podstawowych 
g. 11:45–12:00: Przerwa
g. 12:00: Debata finałowa w kategorii Szkół Ponadpodstawowych 
g. 13:10: Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

Udział w szkoleniach jak i w turnieju wyposaży uczestników w umiejętności z zakresu argumentacji, kontrargumentacji, logicznego myślenia i wystąpień publicznych. Debata oksfordzka jest przy tym optymalną platformą do rozwijania takich umiejętności. Toczy się w bezpiecznym środowisku, w którym szczególnie promowany jest wzajemny szacunek do oponentów, poszanowanie kultury dyskursu i zachowanie adekwatnej etykiety wypowiedzi. Dzięki temu, poza użyteczną wiedzą uczestnikom zaprezentowane zostaną istotne, pozytywne wartości i wzorce dotyczące prowadzenia dyskusji, których brakuje w polskiej debacie publicznej. Przekazanie tych wartości młodzieży jest wyjątkowo ważne, ponieważ to ona w niedalekiej przyszłości będzie odpowiedzialna właśnie za kształt i rozwój debaty publicznej.

Szkolenia pozwolą uczestnikom nabyć umiejętności, które będą mogli wykorzystać także w innych momentach życia, np. podczas przygotowywania się do matury, egzaminu ustnego bądź rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu nawet osoby, które nie wezmą udziału w turnieju, otrzymają narzędzia przydatne do dalszej edukacji, a później i życia zawodowego.

Fundacja Altiorem jest nową organizacją pozarządową, której nadrzędnym celem jest poprawa poziomu debaty publicznej w Polsce. Ponadto jest założycielem Koła Naukowego Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Śląskiego, prowadzonego na Wydziale Prawa i Administracji.

Zanim zdecydują się państwo wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM korzystania z obiektu w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

Lokalizacja na mapie