Repertuar

Dąbrowianin w Paryżu - Sinfonia Iuventus - koncert PRZENIESIONY DO PKZ

Data wydarzenia:
06 Wrzesień 2020 godz. 17:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
wstęp wolny
obowiązują bezpłatne wejściówki

Z uwagi na prognozy pogody, dzisiejszy koncert "Dąbrowianin w Paryżu" odbędzie się w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Bilety zachowują ważność - zapraszamy o 17:00.

Zanim postanowią Państwo wybrać się na koncert i pobrać bezpłatną wejściówkę, prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń plenerowych organizowanych w czasie pandemii koronawirusa.

6 września o 17:00 nastąpi inauguracja sezonu artystycznego w Pałacu Kultury Zagłębia! Tego dnia na Placu Wolności, przed PKZ, wystąpi Orkiestra Sinfonia Iuventus w koncercie Dąbrowianin w Paryżu! Dzięki muzyce poznamy sylwetki polskich kompozytorów, którzy tworzyli swoją muzykę na emigracji, w Paryżu. Organizator koncertu prosi publiczność o strój adekwatny do rangi i charakteru wydarzenia, pomimo iż jest to koncert plenerowy.

W przypadku złej pogody koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia - prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z obiektu PKZ w trakcie pandemii koronawirusa.

14 września mija 106. rocznica urodzin Michała Spisaka – wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który w wyniku splotu okoliczności ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu.

Jego postaci 6 września 2020 r. dedykujemy koncert pt. Dąbrowianin w Paryżu, inaugurujący sezon artystyczny w Pałacu Kultury Zagłębia.

W koncercie Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego, z udziałem solistów: Piotra Sałajczyka (fortepian) oraz Antoniego Dąbrowskiego (fagot), usłyszymy jedno z dzieł Michała Spisaka w wybornym towarzystwie utworów dwóch innych "polskich paryżan": Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara.

Napisany w 1944 r. we francuskim Vouroin kilkunastominutowy Koncert na fagot i orkiestrę Michała Spisaka to dzieło, które w latach powojennych najbardziej przypadło do gustu francuskiej publiczności.

Utwór Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 skomponował młody Fryderyk Chopin jeszcze podczas pobytu w Warszawie, przed jego – jak się później miało okazać – wyjazdem na zawsze do Francji. Wydany w 1833 r., już w latach paryskich, Fantasie sur des Airs Nationaux Polonais (Fantazja na temat polskich pieśni narodowych na fortepian i orkiestrę) utwór to pyszna wiązanka motywów zaczerpniętych przez Chopina z polskiej muzyki ludowej.

Wojciech Kilar – wybitny polski kompozytor współczesny znany jest szerokiej publiczności jako autor znakomitej oprawy muzycznej do ponad 200, wielokroć wybitnych, obrazów filmowych, polskich i zagranicznych. Dąbrowska publiczność usłyszy we wrześniowym koncercie jego pełne wigoru, zamaszyste, wprowadzające w taneczny trans hitowe kompozycje z filmów "Pan Tadeusz", "Ziemia obiecana" i "Trędowata".

Paryskie wędrówki polskich kompozytorów łączy nie tylko muzyka, ale także podobieństwo kolei losów oraz relacje z pewnymi postaciami. Ich talenty zostały docenione, a ich muzyka zapadła w serca publiczności na całym świecie.

Intrygujące historie i relacje polskich artystów z francuskim światem muzyki, elit, życia codziennego, przybliży wystawa towarzysząca, która prezentowana będzie w "Galerii za szybą" w dniach 6 września – 16 października 2020 r. pt. Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury.

Piotr Sałajczyk – fortepian
Antoni Dąbrowski – fagot
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego
Regina Gowarzewska – prowadzenie

W programie:
Michał Spisak – Koncert na fagot i orkiestrę
Fryderyk Chopin – Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
Wojciech Kilar – Fragmenty suity z filmu "Pan Tadeusz"
Wojciech Kilar – Walc z filmu "Trędowata"
Wojciech Kilar – Walc z filmu "Ziemia obiecana"

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia