Kino

Cud nad Wisłą z muzyką na żywo | Projekt Zagłębie Niepodległości

Data wydarzenia:
24 Wrzesień 2020 godz. 19:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
wstęp wolny za okazaniem bezpłatnych wejściówek

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z usług kina Kadr w okresie ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa. W przypadku dobrej pogody pokaz z muzyką na żywo odbędzie się przed Pałacem Kultury Zagłębia. Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjać, pokaz odbędzie się w Sali Teatralnej PKZ.

Gatunek: dramat wojenny, niemy, kraj produkcji: Polska 1921; czas trwania: 90 min
Reżyseria: Ryszard Bolesławski, obsada: Jadwiga Smosarska, Jerzy Leszczyński

Jest zima 1919 roku. We wsi Kręzy nad Bugiem trwają przygotowania do wieczerzy wigilijnej. W chacie bogatego gospodarza Macieja Wierunia (Edmund Gasiński) jego córka Krysta (Jadwiga Smosarska) krząta się przy świątecznym stole. Niebawem w obejściu zjawia się młody dziedzic Jerzy Granowski (Jerzy Leszczyński), zakochany w Kryście od czasu gdy ta przed laty wychowywała się w majątku jego rodziców. Młodzi wraz z bratem Krysty, Michałem (Bogusław Samborski), wyruszają z szopką do dworu połamać się wigilijnym opłatkiem. Życie w oddalonej od świata wiosce toczy się spokojnie i monotonnie, gdy tymczasem przez Kresy wschodnie przetacza się front wojny polsko-rosyjskiej. Na wiosnę w Kręzach pojawiają się bolszewicy, którzy zajmują dwór państwa Granowskich, a w okolicy toczą się walki Wojska Polskiego z Armią Czerwoną. Niebawem front przesuwa się w kierunku Warszawy.

Przed projekcją, wstęp o politycznym uwikłaniu polskiego kina przedwojennego poprowadzi filmoznawca dr Marcin Skorek.

Czerwie to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz  muzyki teatralnej i filmowej. W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia.

www.czerwie.com.pl

kadr z filmu: Cud nad Wisłą

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

    
 
                              
 

Lokalizacja na mapie