Pokaz filmu w ramach przeglądu filmowego Kadr na Bergmana.
Przed filmem prelekcja dotycząca twórczości Ingamra Bergmana, którą poprowadzi Joanna Łuniewicz, pracowniczka Uniwersytetu Jagielońskiego związana m.in. psimem EKRANy.
Gatunek: dokumentalny; kraj produkcji: Szwecja, Norwegia 2018; czas trwania: 117 min
Reżyseria: Jane Magnusson
1957 był ważnym rokiem dla Ingmara Bergmana - przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina. Dokument Jane Magnusson zdaje raport z tego momentu w karierze mistrza. Opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady. Dzięki temu Bergman - rok z życia to znacznie więcej niż kolejna dwuwymiarowa kinfolilska laurka.
O reżyserce: Szwedzka dziennikarka, krytyczka filmowa, scenarzystka i reżyserka. Urodziła się w 1968 roku w Mölnlycke. Dorastała w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Hongkongu. Studiowała na Uniwersytecie Browna w USA. Jako reżyserka pracowała zarówno przy filmach dokumentalnych, jak i fabularnych.
źródło: nowehoryzonty.pl