Repertuar

15. Gorczycki Festiwal - koncert finałowy - Totus Tuus

Data wydarzenia:
11 Październik 2020 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
40 zł

Koncert poświęcony Janowi Pawłowi II Totus Tuus zakończy 15. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego - 11 października o 18:00 w Pałacu Kultury Zagłębia. Na program koncertu, podsumowującego wydarzenie poświęcone między innymi obchodom 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, złożą się wspaniałe dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonia Vivaldiego oraz Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego i prawykonanie utworu O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego.

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM korzystania z obiektu w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

Ave Verum to popularna już w średniowieczu modlitwa, do której muzykę napisał Wolfgang Amadeusz Mozart  w czerwcu 1791 roku, w kilka tygodni po odebraniu mianowania na urząd wicekapelmistrza katedry św. Szczepana w Wiedniu, na krótko przed przystąpieniem do pracy nad Requiem, niecałe pół roku przed swą śmiercią. Ave verum jest głęboko osadzone w katolickiej religijności i duchowości. W tej krótkiej pieśni zawiera się mozartowskie pożegnanie, ale i zarazem powitanie: innej muzyki i innego świata. Laudate Dominum to jedna z najpiękniejszych arii sopranowych w całej muzyce Mozarta, w której po przejmujących frazach solowych, na pierwszy plan wychodzi chór.

Totus Tuus to jeden z najbardziej znanych chóralnych utworów religijnych Henryka Mikołaja Góreckiego – przepiękny, niezwykle wzruszający, z wielokrotnie powtarzanym zaśpiewem Maria, od którego kompozycja wychodzi i którym się kończy. Tekst polskiej poetki Marii Bogusławskiej kompozytor zespolił ze słowami tytułowego motta papieskiego. Po raz pierwszy utwór został zaprezentowany na koncercie odbywającym się w ramach trzeciej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Dzieło, w którym kult maryjny w najpełniejszy sposób splata się z podziwem dla postaci i myśli Jana Pawła II, kompozytor dedykował papieżowi Polakowi.

W programie koncertu znajdzie się także prawykonanie utworu Mikołaja Góreckiego O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową. Na zakończenie usłyszymy wspaniały hymn Antonia Vivaldiego – Gloria RV589 na sopran, mezzosopran, chór i orkiestrę.

Do wykonania tego wyjątkowego programu zostały zaproszone cenione artystki: Bożena Bujnicka – znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz śpiewająca altem w Chórze Filharmonii Śląskiej Magdalena Pilarczyk. Solistkom towarzyszyć będą znakomite, uznawane na scenie międzynarodowej zespoły Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego: Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej. Całość poprowadzi Maciej Tomasiewicz, asystent Andrzeja Boreyko, Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej, a który od przyszłego sezonu będzie pełnił funkcję I Dyrygenta Śląskiej Orkiestry Kameralnej. 

Koncert w Pałacu Kultury Zagłębia to z pewnością niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, w spektakularny sposób podsumowujące tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, której przyświecała, jak zawsze, idea promowania muzyki dawnej i współczesnej w najlepszych wykonaniach. 

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart - Ave Verum
Henryk Mikołaj Górecki - Totus Tuus
Wolfgang Amadeusz Mozart - Laudate Dominum KV 339 (5') na sopran, chór i orkiestrę
Mikołaj Górecki - O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową (dzwony ad libitum) - prawykonanie
Antonio Vivaldi - Gloria RV589 na sopran, mezzosopran, chór i orkiestrę

Wykonawcy:
Bożena Bujnicka - sopran
Magdalena Pilarczyk - alt
Maciej Tomasiewicz - dyrygent
Chór Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna

ZWROTY BILETÓW W CZASIE OBOWIĄZYWANIA STREFY ŻÓŁTEJ
W przypadku chęci zwrotu biletów zakupionych przez stronę https://bilety.palac.art.pl lub w Kasie Pałacu Kultury Zagłębia prosimy o kontakt z Działem Organizacji Imprez i Widowni (adres e-mail rezerwacja@palac.art.pl; tel. 32 733 88 03) lub z Kasą PKZ (tel. 32 733 88 01) - minimum na 2 dni robocze przed planowanym wydarzeniem, w przeciwnym razie zwroty nie będą realizowane.

Materiały: Gorczycki Festiwal

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia