Zestaw filmów dla dzieci od lat 7
Grzeczna
Norwegia 2006, 10 min, (animacja)
reżyseria: Astrid A. Aakra
Pokazywana na wielu dziecięcych festiwalach animacja bazująca na norweskiej książce dla dzieci Gro Dahlego i Sveina Nyhusa. Historia pokazująca, że oczekiwania innych bywają ograniczające. Co to znaczy być sobą?
Lucy to grzeczna mała dziewczynka – oczko w głowie mamy i ukochana córka tatusia. Zawsze cicha, spokojna, mądra i ładna. Presja ze strony rodziców okazuje się jednak zbyt duża. Czy można być zawsze idealnym i postępować zgodnie z oczekiwaniami innych? Pewnego dnia Lucy znika. Czy rodzicom uda się ją odnaleźć i zaakceptować również jej wady?
O reżyserce: Astrid A. Aakra (ur. 1960) – ukończyła historię sztuki, studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych, jest też producentką i ilustratorką. W latach 90. XX wieku zrealizowała wiele filmów krótkometrażowych, serii TV, a w 2006 roku była animatorką w wielokrotnie nagradzanym filmie Duński poeta.
----------------------------------------------------
Bendik i potwór
Norwegia 2014, 10 min, (animacja)
reżyseria: Frank Mosvold
Komputerowa animacja oparta na książce znanego norweskiego autora Arne Svingena. Opowiada o konieczności poszukiwania siebie, odkrywania tego, kim się jest, a także o potrzebie akceptacji ze strony najbliższych.
Potwór marzy o tym, by zostać piosenkarzem kabaretowym. Jest jednak nieśmiały i z trudem przychodzi mu realizowanie swoich marzeń. W osiągnięciu celu pomaga mu rezolutny Bendik. Chłopiec sam ma problemy z porozumieniem z mamą i jej partnerem, ale przygoda z Potworem może wszystko zmienić.
O reżyserze: Frank Mosvold (ur. 1965) – studiował film, ukończył kierunek produkcji filmowej w Los Angeles, napisał, wyreżyserował i wyprodukował wiele filmów krótkometrażowych i programów telewizyjnych, w 1996 roku założył własną firmę produkcyjną KOOL Produktion AS, w 2004 roku jego firma zaczęła produkować animację i od tego czasu zajmuje się głównie produkcją filmów dla dzieci.
-------------------------------------------------
Baluba Runa
Norwegia 2007, 17 min, (aktorski)
reżyseria: Christian Lo
Krótkometrażowy film pokazywany na wielu festiwalach, zrealizowany przez Christiana Lo (znanego z filmu Rafiki i pokazywanego podczas Kina Dzieci filmu Twardziele). Zabawna i przewrotna historia o demokracji i bardzo dorosłych wyborach.
Czy ośmioletnia Runa zostanie nowym premierem Norwegii? Dziewczynka, choć bardzo chciałaby być przywódcą rządu, nie jest zachwycona wizją przeprowadzki do Oslo bez mamy. Czy wizyta premiera w szkole Runy zmieni sytuację?
o reżyserze: Christian Lo (ur. 1977)–ukończył studia z zakresu produkcji filmowej w Anglii. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe dla najmłodszych, między innymi Iver, oraz długometrażowe – Rafiki i Twardziele (Iver, Twardziele i Baluba Runa wchodzą w skład sekcji Kino dzieci: Norwegia pokazywanej na festiwalu Kino dzieci).
----------------------------------------------------
Iver
Norwegia 2004, 9 min, (aktorski)
reżyseria: Christian Lo
Jeden z pierwszych krótkometrażowych obrazów zrealizowany przez znanego norweskiego twórcę filmów dla dzieci Christiana Lo. Zabawny film o nakazach i zakazach, ale i o tym, że czasem warto je złamać.
Iver uwielbia pływać, ale na basenie nie zachowuje się tak jak powinien. Jego dobra zabawa nie podoba się innym dzieciom, a zwłaszcza ratownikowi. Kiedy Iverowi udaje się zostać samemu na basenie już po jego zamknięciu, okazuje się, że on i ratownik mają ze sobą wiele wspólnego. Czy Iverowi uda się przekonać ratownika, że zakazy są czasem po to, by je łamać?
o reżyserze: Christian Lo (ur. 1977) – ukończył studia z zakresu produkcji filmowej w Anglii. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe dla najmłodszych, między innymi Baluba Runa oraz długometrażowe – Rafiki i Twardziele (Iver, Twardziele i Baluba Runa wchodzą w skład sekcji Kino dzieci: Norwegia pokazywanej na festiwalu Kino dzieci).
----------------------------------------------------
Pewnego razu w kaloszach
Norwegia 2006, 6 min, (aktorski)
reżyseria: Håvard Haukeland Janbu, Christopher Pahle, Martin Zimmer
Aktorska historia miłosna dla najmłodszych, pokazywana na wielu festiwalach filmowych (m.in. Giffoni). Starszym widzom z pewnością przywoła na myśl Romeo i Julię, dla młodszych pozostanie zabawną opowieścią o pierwszym pocałunku.
Siedmioletni Richard marzy o tym, by pocałować Camillę. To dobrze, bo ona również myśli o pocałunku z chłopcem. Zanim jednak uda im się zrealizować ten cel, będą musieli pokonać wiele trudności. Współczesna historia miłosna dla dzieci w każdym wieku, pełna przygód i romantycznej atmosfery.
o reżyserach: Håvard Haukeland Janbu (ur. 1982), Christopher Pahle (ur. 1982), Martin Zimmer (ur. 1982) – studiowali film i produkcję filmową w Oslo, Once Upon a Cherrox to ich wspólnie zrealizowany debiut reżyserski i scenariuszowy.
-----------------------------------------------------
Supertata i Pele
Norwegia 2011, 9 min 25 s, (animacja)
reżyseria: Annette Saugestad Helland
Pokazywana na wielu festiwalach animacja przypominająca w warstwie wizualnej dziecięce rysunki. Mądra opowieść o czasie, który warto spędzać razem, a którego zawsze brakuje.
Pele spędza fantastyczny weekend z tatą. Kiedy w poniedziałek próbuje nakłonić ojca, żeby pojeździli na rowerze, okazuje się, że ten jest bardzo zajęty. Zaczął się przecież tydzień pracy! Mimo że Pele jest całkiem malutki, potrafi zakomunikować swoje niezadowolenie z tej sytuacji i zapracowaniem taty. Czy tata to na pewno supertata?
o reżyserce: Annette Saugestad Helland (ur. 1975) – jest absolwentką Narodowej Akademii Sztuki w Bergen, animacji uczyła się w Sztokholmie, napisała i zilustrowała trzy książki dla dzieci (m.in. Supertatę i Pele), brała udział w wielu zbiorowych wystawach, teraz zajmuje się animacjami i książkami dla dzieci.
----------------------------------------------------
Strefa rodzica: zestaw Norwegia ANALIZA PSYCHOLOGICZNA
----------------------------------------------------
"Dzieciaki na horyzoncie" to hasło kampanii towarzyszącej wszystkim działaniom Stowarzyszenia Nowe Horyzonty kierowanym do najmłodszych widzów, ich rodziców i opiekunów. Jej celem jest zachęcanie do rodzinnych filmowych wypraw do kina, wspólnego przeżywania i bawienia się filmami. Kampanię wspierają ludzie kultury i mediów, którzy sami są rodzicami: Katarzyna Bonda, Novika, Maja Ostaszewska, Katarzyna Stoparczyk i Adam Woronowicz. Poza dystrybucją dziecięcego kina, organizacją filmowych wydarzeń, działalnością edukacyjną Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wspiera i inspiruje także twórców dziecięcego kina. Dla profesjonalistów przygotowane zostały warsztaty FILMS FOR KIDS.Pro. Ich efektem będą nowe scenariusze dziecięcych filmów.
Więcej informacji na: www.dzieciakinahoryzoncie.pl oraz www.facebook.com/dzieciakinahoryzoncie