Pieszo przez Kulturę - zwiedzanie Pałacu Kultury Zagłębia
Pieszo przez kulturę - to cykl otwartych wycieczek po zabytkowych wnętrzach Pałacu Kultury Zagłębia. Żadna z wycieczek po Pałacu nie jest taka sama. Każdy z naszych przewodników opracowuje indywidualną trasę przejścia.
Nasi przewodnicy:
Marta Janiszewska - pracuje w Pałacu Kultury Zagłębia od kilku lat. Od początku zajmuje się obsługą klienta, odpowiadając na najrozmaitsze pytania naszych widzów, gości i uczestników zajęć. Ze względu na swoje aktorskie zacięcie, poza walorami architektonicznymi, zwróci Państwa uwagę na piękno pałacowych scen, zaprowadzi w kulisy i opowie o tym, jak wygląda nasza działalność, kiedy Pałac staje się planem filmowym.
Olaf Otwinowski - związany z Pałacem od 2015 roku, obecnie kierownik Działu Marketingu. Twórca pałacowego bloga "Za Kulisami" oraz pomysłodawca nocnego zwiedzania PKZ, czyli "Nocnego Pałacowania". Podczas wycieczek zwraca uwagę na nawiązujące do kultury greckiej zdobienia oraz posługuje się anegdotami, usłyszanymi od gwiazd polskiej sceny, z którymi zrealizował ponad 50 wywiadów wideo.
Weronika Kolbiarz - pracuje w PKZ od 2016 roku, choć początkowo zajmowała się organizacją imprez, to obecnie realizuje zadania w Dziale Edukacji Artystycznej i Kulturalnej PKZ, organizując takie cykle dla dzieci jak Tajniki Muzyki czy Ogarnij Teatr. Jest również animatorką kultury, przez co specjalizuje się w oprowadzaniach z dziećmi, kładąc nacisk na zasady zachowania w instytucji kultury.
Najbliższe oprowadzania:
14.07.2024 - Pieszo przez kulturę na letniaka (oprowadza: Marta Janiszewska) BRAK BILETÓW
21.07.2024 - Pieszo przez Kulturę (oprowadza: Olaf Otwinowski) BILETY DOSTĘPNE TYLKO ONLINE POD LINKIEM.
Pałac Kultury Zagłębia – wizytówka Dąbrowy Górniczej, perła architektury socrealistycznej, w której wnętrzach można znaleźć piękne marmurowe hole, zastygłe w sztukateriach mitologiczne stworzenia, majolikowe miejskie pejzaże, nawiązujące do kultury greckiej dekoracje, mnogość stylów i materiałów, dzięki którym Pałac został okrzyknięty przedstawicielem tzw. „Socrealizmu magicznego” wg Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Monumentalny budynek o kubaturze 38 tys. metrów sześciennych, będący ostoją dla kultury i sztuki, dzięki organizowanym w nim festiwalom, koncertom, spektaklom, operom, wystawom sztuki, seansom filmowym i zajęciom artystycznym. Budynek, choć mniejszy od swojego architektonicznego brata Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, został wpisany na listę zabytków w 1979 roku – 28 lat wcześniej niż pałac w stolicy. Obiekt przyciąga uwagę nie tylko 140 tys. widzów rocznie, ale także uwagę filmowców i projektantów, którzy realizują w nim swoje plany filmowe i sesje mody. Po remoncie przeprowadzonym w latach 2011-2014, budynek wciąż zyskuje na popularności, o czym świadczą artykuły na łamach magazynów „Vogue” czy „Herito”. Instytucja, które nieprzerwanie od 1958 roku pełni swoją misję kulturalną, zagospodarowując wolny czas mieszkańcom regionu i województwa.
Serdecznie zapraszamy.
Wydarzenie jest biletowane.
Bilety (5 zł) będą dostępne w kasie PKZ lub online.
Zbiórka przy punkcie informacyjnym (hol parter),
trasa przejścia zajmuje ok 1,5 godz.
Trasa wycieczki nie jest dostosowana do osób niepełnosprawnych ruchowo. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną zadzwoń pod nr 32 733 88 22, a postaramy się odpowiednio dostosować plan wycieczki.
Przed zakupem biletu zapoznaj się z regulaminem korzystania z obiektu Pałacu Kultury Zagłębia.