Repertuar

Plastusiowy Pamiętnik - Duża Scena Mały Widz | BRAK BILETÓW

Data wydarzenia:
25 Wrzesień 2022 godz. 17:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
35 zł (dorośli); 25 zł (dzieci)

Plastusiowy Pamiętnik w wykonaniu Teatru Nowego w Zabrzu będzie pierwszym spektaklem dla dzieci w ramach nowego cyklu Duża Scena Mały Widz w nowym sezonie artystycznym PKZ. Przedstawienie odbędzie się 25 września o 17:00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Duża Scena Mały Widz - cykl spektakli dla dzieci organizowanych raz w miesiącu na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia. Jego głównym celem jest pielęgnacja i rozwój potrzeby kontaktu ze sztuką przez młodą publiczność. Z założenia cykl ma w sposób odpowiedzialny i właściwy wspomagać rozwój dziecięcej wrażliwości i inteligencji emocjonalnej. 

Było to bardzo dawno temu. Wasze mamusie nosiły wówczas jeszcze krótkie sukienki, a czesały się w warkoczyki z kokardkami albo obcinały włosy "na poleczkę". Redaktorka Płomyczka umyśliła sobie wtedy, żebym koniecznie pisała opowiadanie o szkole, które ciągnęłoby się w pisemku przez cały rok, a bohaterem opowiadania miał być taki ludzik z drzewa czy też z gałganków. A ja wcale nie miałam ochoty o tym pisać! Co tu począć? Od czego jednak człowiek ma przyjaciół?!… Miałam taką siedmioletnią przyjaciółkę, Krysię.  Nieraz naradzałyśmy się z Krysią, o czym by tu ciekawym do Płomyczka napisać. Myślę więc sobie: Pójdę do Krysi, ona na pewno poradzi! W dwa dni potem do moich drzwi — ktoś gwałtownie zakołatał. Biegnę co tchu otworzyć — we drzwiach stoi Krysia. Oczy jej płoną, spod beretu wygląda wiecheć czupryny, tornister przerzucony przez jedno ramię.
— Już mam!… Już wiem!… — krzyczy od progu.
I Krysia zdziera z pleców tornister, z tornistra wyjmuje piórnik, a z piórnika, moi kochani! — tyciusieńkiego ludzika jak ziarnko fasoli, z perkatym nochalkiem i odstającymi uszami. Stawia go sobie na dłoni i woła:
— Widzisz!… Teraz rozumiesz, z czego "on" będzie?!…
Kiwnęłam głową w zachwycie.
— Rozumiem. Z plasteliny!…
— A na imię będzie miał Plastuś!
Odtąd Plastuś stał na moim stole, a pamiętnik jego pisał się tak łatwo, jakby naprawdę on sam opowiadał w nim swoje przygody. Od tego czasu minęło wiele lat…

Maria Kownacka

Plastusiowy Pamiętnik pierwszy raz ukazał się w Płomyczku 2 września 1931, a książka wydana została w 1936 i od tego czasu cieszy się niesłabnącą sympatią wielu pokoleń. Miał też wiele wydań powojennych, a wielką popularność zyskał dzięki ekranizacji filmowej z lat 80.

Był rok 1973… Ja z moim tatą na wczasach w Zakopanem. Spacer po Krupówkach, mała księgarnia i… Plastusiowy pamiętnik kupiony przez tatę… Co wieczór w małym pokoju wczasowym dwa rozdziały czytane przez tatę przed snem. Po powrocie do domu mama przejęła rolę czytającego…tak! bo chciałem raz jeszcze wysłuchać opowieści o przygodach Plastusia. Po dwóch latach  przeczytałem tę książkę sam. Dzieci w I klasie dzielone były na grupy i …moja nazywała się Plastusiowo, a tata zrobił dla nas przepiękny proporczyk. Nad moim łóżkiem przez długi czas wisiał rysowany przez niego obrazek z Plastusiem… Kiedy nasza córka Aleksandra miała 6 lat, a Ania 3 moja Mama spytała: A Plastuś? Ta książka jest nadal u nas, a powinna chyba być w pokoju dziewczynek…? Więc znów czytanie wieczorem przed snem z żoną na zmianę… Plastuś, Gumka Myszka, Ołówek… Teraz Wam drodzy Mali Widzowie chcemy opowiedzieć tę piękną historię… Pora poznać Plastusia!
Zbigniew Stryj (reżyser)

Reżyseria, adaptacja, teksty piosenek: Zbigniew Stryj
Scenografia: Bartłomiej Latoszek
Kostiumy: Joanna Puk
Muzyka: Bogdan Kisiel
Choreografia: Agnieszka Ślusarek
Asystent reżysera: Robert Lubawy
Inspicjent/sufler: Edyta Bicz

Czas trwania: 1 h 40 min (w tym przerwa)

SPEKTAKL UZNANY PRZEZ DZIECI ZA NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE NA FESTIWALU SPEKTAKLI DLA DZIECI W KRAKOWIE!

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia