Dzisiejsze oprowadzanie zostaje odwołane ze względu na awarię zasilania w Pałacu Kultury Zagłębia, wywołaną przez gwałtowne burze. Postaramy się znaleźć nowy termin dla wydarzenia.
W najbliższy czwartek 15 lipca, w imieniu autorki Hanny Rozpary, zapraszamy do Galerii Sztuki PKZ na oprowadzanie autorskie po wystawie Kamuflaż.
Zwiedzanie wystawy i oprowadzanie autorskie:
15 lipca 2021, Galeria Sztuki PKZ (poziom -1)
Rozpoczęcie godzina: 18:00
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 32 733 88 17
Cykl grafik pt. "Kamuflaż" skupia się na temacie kamuflażu, wtapiania się w tło, szumu otoczenia, dezintegracji informacji. Pierwotną inspiracją prac był wzór maskujący używany w wojskowości, sposoby kamuflażu, rodzaje kamuflażu i ich pochodzenie, historia powstawania metod maskowania oraz badania prowadzone nad najskuteczniejszym sposobem ukrycia przed wrogiem w różnych armiach świata. Zainteresowałam się ponadto znaczeniem kamuflażu w codziennym życiu i w kulturze. Zwróciły moją uwagę zagadnienia związane z pojęciem maskowania rzeczywistości, wypierania wiedzy o faktycznym stanie rzeczy i konstruowania alternatywnych rzeczywistości takie jak symulakrum, płynna rzeczywistość czy postprawda. Motyw kamuflażu w moich pracach zaczął dążyć coraz bardziej w kierunku abstrakcji, odbiegając od wojennych konotacji i stał się autonomicznym bytem. Kompozycje prac graficznych pozbawione są centrum i punktów zaczepienia dla wzroku powodując dezorientację, zaprzeczając normalnemu procesowi spostrzegania wzrokowego, który zawsze próbuje nadać obrazowi jakąś organizację. Prezentowane fotografie poruszają temat przezroczystości oraz maskowania za pomocą światła.
Druga grupa pokazywanych na wystawie prac należy do cyklu "Melancholia". Prezentowane obiekty zostały wykonane przy użyciu żywicy epoksydowej. Prace "Granulat", "Rotator" i "Heliogran" krążą wokół tematyki solarnej. Granulat odnosi się do granuli – komórek konwekcyjnych słońca będących w ciągłych ruchu. Tondo o średnicy 80 cm pokryte okrągłymi wypustkami może budzić trypofobiczne skojarzenia. Swoją czernią może kojarzyć się z dziurą, ale jednocześnie jest wypukłe, okrągłe wypustki powielają kształt tonda. Błyszcząca powierzchnia obiektu multiplikuje w odbiciach otoczenie. "Rotator" nawiązuje do wirowego ruchu słońca, "Heliogran" natomiast przedstawia plamy słoneczne. Głęboka czerń tych prac jest przeciwieństwem jasności słońca.
Kolejną grupę prac można interpretować jako melancholię ery postatomowej. Tytułowe "Korium" powstaje ze stopienia rdzenia reaktora atomowego - najpoważniejszej awarii w elektrowni atomowej. Korium jest bardzo wysoko radioaktywne nawet przez stulecia po awarii, jest jedną z najniebezpieczniejszych substancji stworzonych przez człowieka.
Hanna Rozpara (fragmenty autorskiego komentarza do wystawy)