Zanim odwiedzisz naszą wystawę, zapoznaj się z regulaminem zwiedzania.
18 maja 2020 roku minęła setna rocznica urodzin papieża Polaka, jednej z najważniejszych postaci w dziejach współczesnej Polski, Europy i świata. Choć odszedł od nas piętnaście lat temu, pamięć o nim w wielu pozostaje żywa, czego dowodem jest zaangażowanie mieszkańców regionu w akcję społeczną zbierania pamiątek po Janie Pawle II pn. Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście. Przyszła pora, by pokazać efekt wspólnej pracy, dlatego od 1 lipca w „Galerii za szybą” w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia będzie można podziwiać wystawę pamiątek i publikacji, tworzących zbiorowy portret wybitnej postaci Karola Wojtyły. Wystawa potrwa do końca sierpnia 2020 r.
Wystawa Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście zostanie opublikowana również w formie wirtualnej, zawierającej kilkadziesiąt wyselekcjonowanych eksponatów.
Pamiątki udostępnili uczestnicy wyjątkowych spotkań z Janem Pawłem II oraz kolekcjonerzy – łącznie to ponad tysiąc eksponatów! Wystawa prezentuje część zbiorów, ale zawiera te najbardziej osobiste: fotografie z audiencji i uczestnictwa w pielgrzymkach, ekwipunek pielgrzymów, znaczki, numizmaty i pocztówki upamiętniające wizyty papieża na całym świecie, dewocjonalia, rękodzieło, wycinki prasowe.
Prezentujemy również fotografie ze zbiorów Bazyliki NMP Królowej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, relacjonujące wizytę prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała metropolity krakowskiego Karola Wojtyły podczas uroczystości koronacji cudownej figury Najświętszej Marii Panny w 1968 roku. Bezcenną pamiątkę stanowi oryginalna księga składana w Watykanie w ramach procedury uzyskania zgody na koronację figury pt.: Preces pro Decreto Coronationis Thaumaturgae Statuae Beatae Mariae Virginis Angelorum (…), ręcznie spisana w języku łacińskim, zawierająca autografy prymasa Wyszyńskiego i kardynała Wojtyły, a także księga kondolencyjna parafii, do której swoje słowa pożegnania wpisywali mieszkańcy Dąbrowy Górniczej po śmierci papieża.
Niebywała, trudna, momentami dramatyczna, a jednak tak klarowna droga życia Jana Pawła II ukazuje siłę jego nieprzeciętnej charyzmy, budowanej nie w oparciu o atrybuty władzy, jako najwyższego przedstawiciela Kościoła Katolickiego na świecie, ale na otwartości na wielorodność kulturową i nieustający dialog. W trakcie niemal sześciu dekad posługi kapłańskiej Karol Wojtyła odwiedzał ludzi na całym świecie, wierząc w szczególną moc sprawczą osobistych spotkań. Ponad sto pielgrzymek w trakcie 27 lat pontyfikatu, w tym 9 wizyt w kraju ojczystym to spotkania z osobami w każdym wieku, każdej rasy, wielu religii, pozycji społecznej, zdrowych i chorych. To również niebywałe rozmowy w głowami państw, decydującymi o losie swoich narodów, z najwyższymi hierarchami cerkwi prawosławnej, przedstawicielami religii judaistycznej i islamu.
Jan Paweł II to nie tylko wybitny papież, ale jeden z największych dyplomatów XX wieku. To człowiek - klucz, który miał nieprawdopodobną moc otwierania wrót do dialogu, drzwi niejednokrotnie zatrzaśniętych na wieki. Jednym z najważniejszych jego dokonań dla Polaków było ośmielenie społeczeństwa polskiego do nieustępliwości w dążeniach do demokracji i obalenia komunizmu.