Szóstka aktorów, muzyka na żywo, taniec współczesny, jasny i pozytywny przekaz, prawdziwie wielka dawka pozytywnej energii i biografia jednej z największych polskich artystek - nowoczesnej kobiety w nienowoczesnych czasach - Gabrieli Zapolskiej. Spektakl "Zapolska Superstar" to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Kultury ZagłębieWood, realizowane w ramach projektu TEATR POLSKA. Sztuka nazwana przez krytyków "sceniczną petardą" na scenie Pałacu Kultury Zagłębia 25 października o godzinie 19.00.
Pamiętamy ją głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej”, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów. Chcemy o niej opowiedzieć, bo czujemy, że wiele jej zawdzięczamy, może więcej niż Mickiewiczom, Wyspiańskim i Sienkiewiczom. Nie opowiadała o Historii, a o historiach – o tym, co wspólne nam wszystkim, o prostych, życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach. Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się. Awanturować. Walczyć o swoje. Wygrywać porażki. Transmitowała głos pokrzywdzonych. Piętnowała krzywdy wyrządzone wykluczonym swojego czasu. Nie oglądała się na resztę. Traktowała wolność jako najwyższą wartość. Zapolska – Superstar.
Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu. Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz ósmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 101 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 18 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wszystkim z 18 wybranych teatrów.
Reżyseria: Aneta Groszyńska
Tekst i dramaturgia: Jan Czapliński
Scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
Muzyka: Marcin Liweń
Choreografia: Katarzyna Zielonka
Inspicjent: Iwona Skiba
Obsada:
Sara Celler-Jezierska,
Irena Sierakowska,
Joanna Łaganowska,
Rafał Kosowski,
Piotr Mokrzycki,
Filip Perkowski
Foto.: Natalia Kabanow
Plakat: Mirek Kaczmarek
SZANOWNI PAŃSTWO PROSIMY O PUNKTUALNE PRZYBYCIE NA SPEKTAKL
OSOBY SPÓŹNIONE NIE ZOSTANĄ WPUSZCZONE NA SALĘ TEATRALNĄ, BEZ MOŻLIWOŚCI ZWROTU KOSZTU BILETU LUB JEGO WYMIANY