Aktualności

Zbliża się jubileusz 60-lecia PKZ!

Autor: Olaf Otwinowski

Urodziny to zawsze dobra okazja do wzniesienia toastu, a już niebawem 11 stycznia 2018 r. mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego będą mieli okazję wznieść toast aż dwa razy! Koncertem Życie jest piosenką uczcimy 60-lecie Pałacu Kultury Zagłębia oraz 40-lecie pracy twórczej Jacka Cygana - jednego z najsłynniejszych Zagłębiaków, który swoją twórczością nie raz umilił życie każdemu z nas.

Pałac Kultury Zagłębia przez 60 lat swojego funkcjonowania poprzez organizowane wydarzenia edukuje, pobudza miłość do sztuki, wywołuje radość i zachwyt. Podobnie jest z Jackiem Cyganem, który przez 40 lat bawi i wzrusza piosenkami swojego autorstwa. Urodziny PKZ będą okazją do poznania historii jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie regionu, ale i przekroju twórczości autora tekstów i musicali, poety i scenarzysty pochodzącego z Sosnowca. Na dużej scenie pałacu wystąpią wokaliści i artyści związani zarówno z Jackiem Cyganem, jak i Pałacem Kultury Zagłębia, którzy niejednokrotnie stawali na deskach dąbrowskiego pałacu. Sam Jacek Cygan poprowadzi koncert Życie jest piosenką.

Koncert, który stanowić będzie spójną, zabawną i emocjonującą słowno-muzyczną opowieść z widownią w jednej z ról, gdyż jak mawia Jacek Cygan najlepiej wspomina się historie z koncertów, kiedy cała sala bierze udział w śpiewaniu piosenki i kiedy osoby na scenie, i osoby z widowni są jednością. U szczytu wejścia do dąbrowskiego pałacu widnieje złote motto Kulturze i Sztuce. Z całą pewnością zbliżający się jubileusz Pałacu Kultury Zagłębia będzie obfitował w wiele kulturalnych wydarzeń oraz sztukę na najwyższym poziomie, z którą warto obcować, by żyć pięknie, bo - człowiek bez sztuki jest dużo uboższy - jak twierdzi Jacek Cygan. 

Wydarzeń sygnowanych logiem 60-lecia będzie wiele, jednak niektóre z nich zasługują na szczególne wyróżnienie. 26 stycznia, jako pierwsi, na dużej scenie wystąpią zaprzyjaźnieni z pałacem pianiści – Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk, czyli Dombrova Piano Duo. Z okazji walentynek usłyszymy zdobywców międzynarodowej nagrody Największa Nadzieja, przyznawanej przez kapitułę PAM London - grupę Sorry Boys. Kolejnym punktem w urodzinowym repertuarze będzie koncert światowej sławy, rosyjskiego pianisty, laureata Konkursu Chopinowskiego - Dmitry’ego Shishkina, którego występ z Reed Connection Quartet, 22 lutego uczci również 208. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Dwa dni później na tej samej scenie zobaczymy i usłyszmy Natalię Przybysz, która zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty Światło nocne. W marcu natomiast odbędzie koncert muzyka, po którego autograf ustawiła się kilkusetosobowa kolejka w 2016 roku. Kortez zagra utwory ze swojego najnowszego albumu zatytułowanego Mój Dom