Kino

ZAKOCHANY MOLIER

Autor: Administrator


zakochany

04 do 09 stycznia
(pt. - śr. 17:00)
gatunek: Komedia
kraj: Francja
rok: 2007
czas trwania: 120 min
bilety w cenie: 12 zł
film od lat: 12

reżyseria: Laurent Girard
scenariusz: Gregoire Vigneron
zdjęcia: Gilles Henry
muzyka: Frederic Talgorn
producent: Marc Missonnier

Film Laurenta Tirarda „Zakochany Molier" to świeże spojrzenie na geniusza francuskiej komedii. Hołubiony dotąd za klasycyzm swoich dzieł, twórca zyskuje ludzką twarz. Filmowcy postanowili odejść od posągowego traktowania Jean-Baptiste'a Poquelina, koncentrując się na okresie jego życia, który pozostaje zagadką dla biografów.
Rok 1644. Molier ma dopiero 22 lata, jest obciążony wielkimi długami i prześladowany przez komorników. Jednak z uporem maniaka wystawia kolejne tragedie, które okazują się katastrofalnymi niewypałami. Gdy pewnego dnia twórca zostanie pojmany przez swoich wierzycieli, pomocną dłoń zaoferuje mu bogaty paryżanin - Jourdain. W zamian za wyciągnięcie z więzienia, pechowy pisarz zobowiąże się nauczyć go elokwencji i bon ton'u w relacjach z kobietami. I tak Molier trafia na salony niczym świętoszkowaty Tartuf i niespodziewanie zakochuje się w żonie swojego wybawcy.
Mocną strona tego filmu są zapewne aktorzy: Fabrice Luchini i Laura Morante grający państwa Jourdain oraz Romain Duris ("W rytmie serca") w roli Moliera. Ten ostatni, robi co może, by tchnąć życie w postać pisarza i wychodzi mu to naprawdę nieźle.

strona oficjalna: www.moliere-lefilm.com

źródło: www.kinoinfo.pl ; www.filmweb.pl ; www.stopklatka.pl