Relacje

Za nami dziesiąte dęte!

Autor: Olaf Otwinowski

W minioną sobotę odbył się X Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, organizowany przez Pałac Kultury Zagłębia i Miejską Orkiestrę Dętą w Dąbrowie Górniczej.

Zaproszone orkiestry z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz reprezentanci Polski - Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej, która była również gospodarzem festiwalu - zaprezentowały się dla dąbrowskiej publiczności. Wszystko zaczęło się o godzinie 16:00; wtedy orkiestry ruszyły spod Miejskiej Biblioteki Publicznej i przemaszerowały ulicami miasta na Plac Wolności. Po wspólnym zdjęciu przed Pałacem Kultury Zagłębia, przejechały do Parku Zielona, gdzie przy fontannie nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu i odegranie wspólnych utworów.

Koncert główny odbył się w Kręgu Tanecznym w Parku Zielona. Najpierw swój program odegrała Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej pod batutą Ireneusza Dustera, a jako drudzy wystąpili Słowacy wraz z solistami. Kolejną orkiestrą była młodzieżowa Orkiestra Zlote Surmy z Ukrainy - ulubieńcy festiwalowej publiczności, którzy ponownie zaczarowali niezwykłą energią i choreografią. Później zaprezentowała się orkiestra z Czech, a na deser festiwalowi debiutanci - orkiestra Lwowskie Fanfary z Ukrainy. Dzięki wszystkim orkiestrom przekonaliśmy się, że w muzyce dętej wciąż tkwi jakaś siła!

Fot. Marek Wesołowski