Relacje

Z Małgorzatą Pieczyńską przy kawie

Autor: Beata Maro

W wygodnym fotelu, w Sali Agora, wczorajszego wieczoru zasiadła znakomita aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna – Małgorzata Pieczyńska. Widzom opowiedziała o początkach swojej drogi aktorskiej, o swojej rodzinie - bynajmniej nie związanej ze światem scenicznym, a także o swoim spektaklu „Kochanie na kredyt” i o przyjaznych relacjach z jego obsadą.

Małgorzata Pieczyńska od 30 lat mieszka w Szwecji. Tam też pracuje występując zarówno na deskach teatrów, jak i w filmach i serialach kryminalnych. Przyznała, że sztuka aktorska w Szwecji jest na bardzo wysokim poziomie, a szwedzcy aktorzy wybitnie zaangażowani w swoją profesję. Na pytanie o wymarzoną rolę odparła, że byłaby to postać przeżywająca przemianę na oczach widzów. 
Z żalem przyznała, że klasyka w teatrze jest dziś rzadkością ze względu na wymagające nakłady i przegrywa ze spektaklami komercyjnymi, które tworzy zaledwie kilku aktorów. Podkreślała znaczenie osobowości w rzemiośle sztuki teatralnej i filmowej przywołując znanych i cenionych reżyserów i twórców.
Z nostalgią wspominała czasy tzw. etatowego aktorstwa, który ceniła ze względu na silne więzi pomiędzy aktorami. Podkreślała także szacunek jakim darzy widzów, prosząc zgromadzonych słuchaczy, by w przyszłości nie bali się okazywać emocji, które towarzyszą im podczas odbioru sztuki w teatrze, bądź filmu w kinie i by reagowali ekspresyjnie.  
Chętnie opowiadała również o swojej miłości do jogi i o korzyściach jakie ze sobą niesie oraz z dumą przyznała, że w Polsce jest jej ambasadorką.

Rozmowę poprowadził dziennikarz Radia Katowice – Jacek Filus.

Wczorajsze spotkanie z Małgorzatą Pieczyńską było ostatnim spotkaniem w tym roku. Jednak to nie koniec cyklu, który doczekał się już swoich sympatyków. Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu. Gościem Salonu Kultury będzie wówczas Piotr Gąsowski.
Zachęcamy do bacznego śledzenia naszej strony internetowej i zakupu biletów.  

Sponsorem głównym cyklu „Salon kultury. Kawa z Gwiazdą” jest

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg – Tworzeń.

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”. Więcej informacji o inwestycji i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A.

Zdjęcia: Mateusz Makselon