Aktualności

X Festiwalu Nauki w WSB już wkrótce

Autor: Administrator

Jak chronić się przed cyberprzestępczością? Co sprawia, że w męskich oczach jedne panie są mniej atrakcyjne od drugich? Jakie cechy czynią z mężczyzn pożądanych partnerów? Kim był „człowiek złej gęby”, który wojskom carskim się nie kłaniał? Jak przekonać dzieci, by polubiły matematykę? W jaki sposób odnaleźć się w Świecie Dużych Danych? Czy kabłączki, katorgi i zausznice nadal są w modzie?

Uczestnicy X Festiwalu Nauki, który w dniach 24-30 marca br. odbędzie się jednocześnie w Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Cieszynie i Żywcu z pewnością poznają odpowiedzi na te i setki innych pytań, które nurtują ludzi ciekawych świata i nauki. W ramach wydarzenia zaplanowano blisko 100 wykładów, warsztatów oraz kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących.

 - W trakcie festiwalu każdy miłośnik nauki, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie - zapowiada Magdalena Kot-Radojewska, koordynator wydarzenia, kierownik Biura Karier i Promocji Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. - Miłośników podróży przyciągnąć mogą wykłady dotyczące życia w Tanzanii czy Izraelu. Poznamy przepis na sukces tajwańskiej gospodarki. Na pasjonatów inżynierii czekają wykłady dotyczące sieci komputerowych, bezpieczeństwa teleinformatycznego, czy roli fal mózgowych w technologiach przyszłości. Nie zabraknie także ciekawych spotkań z psychologii i nauk społecznych. Na prawdziwą ucztę mogą liczyć miłośnicy astronomii i kosmologii. Zapraszamy nie tylko na pasjonujące warsztaty i wspólną obserwację nieba, ale przede wszystkim na wykład „Wszechświat daleko i blisko, czyli wyzwania współczesnej kosmologii”, który wygłosi prof. dr hab. Anny Pollo z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Światowej sławy biocybernetyk prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz zaprezentuje wykład „Inżynieria Biomedyczna – czyli jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom?”. Podczas debaty panelowej pt. „Czy są granice demokracji bezpośredniej”, którą poprowadzi red. Jacek Żakowski spotkają się prof. Andrzej Rychard, prof. Tadeusz Sławek, prof. Jacek Wódź - wymienia Magdalena Kot-Radojewska.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej organizuje Festiwal Nauki 2005r. Co roku honorowy patronat nad inicjatywą obejmuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Patronat honorowy tak wielu prestiżowych instytucji jest dla nas potwierdzeniem tego, że warto organizować Festiwal Nauki. Co roku też wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co jest dowodem na wysoką wartość merytoryczną tego wydarzenia. Obecnie organizowany -  X Festiwal Nauki WSB – również jest dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dodaje Magdalena Kot-Radojewska.

Z roku na rok Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej przyciąga coraz więcej pasjonatów nauki. We wszystkich dziewięciu edycjach Festiwalu udział wzięło ponad 100 tys. uczestników.