Aktualności

Wspomnienie o Leszku Rozmusie

Autor: Agnieszka Czarnik

Z wielkim smutkiem dzielimy się z Państwem informacją, że w wieku 93 lat odszedł  pan Leszek Rozmus – postać wielce zasłużona dla edukacji i kultury w Dąbrowie Górniczej, pedagog i animator kultury.

Śp. Leszkowi Rozmusowi społeczeństwo zawdzięcza zarówno kształcenie pokoleń młodzieży – zmarły był magistrem chemii, pedagogiem w dąbrowskim m.in. Technikum Górniczym „Sztygarka” oraz ówczesnym Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Aleksandra Zawadzkiego – ale także charyzmatyczne kierownictwo Międzyszkolnym Zespołem Pieśni i Tańca „Zagłębie” w Dąbrowie Górniczej, zespołem folklorystycznym „Łanicek”, działającym przy Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej.  Osobie wspomagającej działanie Teatru Forum przy Pałacu Kultury Zagłębia, przez ponad dekadę związanej jako kierownik muzyczny i aranżer z Zespołem Pieśni i Tańca „Gołowianie”. Muzyk – pianista, akordeonista, klawiszowiec, organizator koncertów, działający także w klubie jazzowym „Zagłębie” w Sosnowcu, miał w swoim bogatym dorobku wykształcenie wielu muzycznych talentów. Za swoją działalność pan Rozmus został nagrodzony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. My z wielkim żalem żegnamy Wspaniałego  Dąbrowianina: animatora kultury, aktywnego organizatora, ogromnie cenionego za pasję, radość tworzenia, otwartość i partnerskie relacje z  młodzieżą i społecznością zagłębiowską.

Grzegorz Drygała i pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia.

 

Na zdjęciach Leszek Rozmus na obchodach 70- lecia Dąbrowy Górniczej oraz podczas zajęć z młodzieżą.

Materiały fotograficzne pochodzą z Archiwum PKZ a najlepszym do nich komentarzem jest podpis na odwrocie jednej z fotografii: „Dąbrowiacy i uwielbiany przez młodzież Leszek Rozmus”.