Repertuar

Wspomnienia wiosennych dźwięków

Autor: Beata Maro

"Koncert wiosenny na dwa fortepiany" już za nami. W myślach pozostały jednak wspomnienia subtelnych dźwięków muzyki klasycznej. Uraczyły nas nimi dwie utalentowane oraz wielokrotnie nagradzane siostry – Anna Hajduk oraz Katarzyna Hajduk- Konieczna. Rodowite Dąbrowianki, studiujące obecnie w Paryżu (Anna Hajduk) i w Brukseli (Katarzyna Hajduk- Konieczna), dały prawdziwy popis swoich umiejętności.

Koncert był ucztą nie tylko dla uszu publiczności zgromadzonej w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Przepiękne, błyszczące fortepiany ustawione na scenie naprzeciwko siebie, nie pozwalały oderwać od siebie oczu. Dwie, choć drobnej postury artystki, potrafiły wykrzesać z instrumentów dźwięki, których dąbrowska publiczność długo nie zapomni.

Wczorajszy koncert sprawił, że widzowie mogli przenieść się myślami do krainy muzyki i poczuć wiosnę w repertuarze Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Astora Piazolli. Po reakcji widowni, która nagrodziła artystki gromkimi brawami, można śmiało stwierdzić, że muzyka jest dobra na wszystko - nawet na kaprysy kwietniowej pogody. Mamy nadzieję, że pianistki ponownie odwiedzą Pałac Kultury Zagłębia i przeniosą nas do świata muzyki klasycznej  jeszcze nie raz.

Podczas koncertu widzowie usłyszeli następujące utwory:

Le grand, Tango na dwa fortepiany – Astor Piazzolla
Sonata Fis-moll [op. XI] - Robert Shumann
koncert d-moll na dwa fortepiany - Francis Poulenc
I cz. Sonaty b-moll – Fryderyk Chopin (solo – Anna Hajduk)
Rondo C-dur [op. 73] na dwa fortepiany – Fryderyk Chopin
Utwór na bis: Tango na dwa fortepiany - Astor Piazzolla 

Tekst: Olaf Otwinowski, Beata Maro
Zdjęcia: Grzegorz Drygała