Kino

Współdziałanie Kina Kadr dofinansowane z Europa Cinemas!

Autor: Adam Wieczorek

Jest na niezmiernie miło poinformować, że projekt Zespół Edukatorów Filmowych - Filmowe Okno na Europę, którego częścią jest Kino Kadr, został dofinansowany ze środków programu Collaborate to Innovate, od sieci kin Europa Cinemas. W tym roku nasz wniosek znalazł się wśród 13 wybranych do dofinansowania projektów z całej Europy! 

W związu z tym rozpocznie się nowa odsłona działalności - „ZEF - Film Highway to Europe”

Aby zrobić wrażenie na komisji oceniającej aplikacje o granty, należało zaproponować nowe jakości. W drugiej odsłonie projektu ZEF planujemy poszerzenie terytorialne (dołączą nowe kina partnerskie z Polski i jedno z Niemiec), wprowadzamy nowe działania merytoryczne i podejmujemy się włączenia nowych technologii do pracy z filmami. Będziemy was informować na bieżąco i bardzo się cieszymy, że mamy rok na rozwój tego projektu z ogromnym potencjałem, dostrzeżonym też przez przedstawicieli Europa Cinemas.

Na ten moment ZEF działa przede wszystkim na polu przyznawania Znaku Jakości ZEF filmom, które wchodzą do kin – w ten sposób rekomenduje najciekawsze tytuły dla dzieci i młodzieży. Ponadto przyznajemy Nagrody ZEF na festiwalach filmowych, a zainicjowaliśmy już też działania "ZEF w drodze", czyli wzbogacanie w program filmowy dla dzieci tych festiwali, które nie miały sekcji dedykowanej dla tej grupy. Dodatkowo organizujemy różne działania okołofilmowe, w celu zainteresowania filmem europejskim jak największej ilości widzów. O wszystkich działaniach Zespołu Edukatorów Filmowych można poczytać na www.zef.org.pl

Liderem projektu pozostaje Kino Amok w Gliwicach, zarządzane przez Teatr Miejski w Gliwicach.

Kina partnerskie:

  • Kino OKF Iluzja – Częstochowa
  • Kino Sokół – Nowy Sącz
  • Kino Mikro – Kraków
  • Kino Rialto – Poznań
  • Kino 60 Krzeseł – Gorzów Wielkopolski
  • Kino Kadr – Dąbrowa Górnicza
  • Kino Achteinhallb – Saabrücken, Niemcy

ZEF - Filmowe Okno na Europę w social mediach: Facebook / Instagram
 

Z infomacji prasowej Europa Cinemas:

Europa Cinemas ma przyjemność poinformować, że 13 nowych projektów zostało wybranych do wsparcia w ramach COLLABORATE TO INNOVATE 2nd Edition - druga edycja!

Zainicjowany przez Europa Cinemas przy wsparciu Creative Europe/MEDIA w 2021 roku, ten nowy sztandarowy program ma na celu nagradzanie wybitnych innowacyjnych i opartych na współpracy projektów realizowanych przez członków Europa Cinemas Network z tego samego kraju lub na poziomie europejskim. Wspierane projekty muszą mieć rzeczywisty wpływ na sektor filmowy, promować obieg i widoczność filmów europejskich, rozwijać ich widownię, w szczególności młodzież, oraz zwiększać umiejętności i konkurencyjność kin. .

Ponieważ 15 projektów wybranych w 2021 r. dobiega końca, a osiągnięte prace i wyniki są analizowane w celu udostępnienia całej sieci, 13 ekscytujących nowych projektów reprezentujących 70 kin członkowskich zostało wybranych w 2022 r. część drugiej edycji programu COLLABORATE TO INNOVATE na łączną kwotę wsparcia prawie 1 mln euro.

Te 13 projektów, pochodzących z 16 krajów europejskich, reprezentuje pełną różnorodność sieci, obejmując coraz większą liczbę projektów międzynarodowych (5 w 2022, 2 w 2021) i obejmuje szeroki zakres tematów: kompetencje filmowe i rozwój młodych odbiorców, europejskie obieg filmów, innowacje technologiczne, marketing cyfrowy, polepszenie doświadczenia chodzenia do kina, a także ekologiczne praktyki i włączenie widzów w trudnej sytuacji.

 „Jednym z głównych celów tego programu jest wspieranie projektów, które mogą zainspirować innych prowadzących kina w sieci i poza nią” – powiedział Claude-Eric Poiroux, dyrektor generalny Europa Cinemas

„Komisja Europejska po raz kolejny z zadowoleniem przyjmuje i wspiera projekt Europa Cinemas COLLABORATE TO INNOVATE” – powiedziała Lucia Recalde, kierownik działu Kreatywna Europa MEDIA (Komisja Europejska). Po szoku wywołanym kryzysem pandemicznym stało się oczywiste, że innowacyjność i współpraca są ważniejsze niż kiedykolwiek dla ożywienia i odnowienia doświadczenia chodzeniem do kina, aby zapewnić jak najszersze grono odbiorców europejskich utworów audiowizualnych”.

 „Cieszymy się, że możemy ponownie tak ściśle współpracować z Kreatywną Europą, aby wymyślić kolejne świeże pomysły, a tym samym zapewnić, że kino w Europie pozostaje kluczowym środowiskiem dla promowania różnorodności kulturowej europejskiego filmu i zachęcania europejskich operatorów kin do korzystania z wyobraźni i energii, aby przyciągnąć widzów, młodych i starych, do swoich kin. Nie możemy stać w miejscu” – powiedział Nico Simon, prezes Europa Cinemas.