Relacje

Wernisaż wystawy Karola Benickiego "Świat oczami fotografa"

Autor: Maja Szwedzińska

17 listopada o godzinie 17:00 w Galerii Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej rozpoczął się wernisaż wystawy „Świat oczami fotografa” prac autorstwa Karola Benickiego. Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie nieżyjącego już słowackiego artysty, pochodzące z różnych okresów jego życia. Wystawa ta stanowi dokumentację nieistniejącego już świata. Ludzie, którzy odeszli, dzieci, które dorosły i zwyczaje, których nie można już nigdzie zobaczyć.

Karol Benicky mówił - Ziemia bez ludzi traci znaczenie" i to właśnie ludzie fascynowali go najbardziej i byli jego główną inspiracją. W przeważającej większości jego prace opowiadaą malowniczą historię o kondycji człowieka zanurzonego w różnych kulturach. Ekspozycja to prawdziwa galeria ciekawych postaci ze wszystkich stron świata uwiecznionych w codziennych sytuacjach.   

Karol Benicky urodził się 13 kwietnia 1940 roku w Spiskich Hanuszowcach. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Orawskim Podzamczu. Wychował się i dorastał w szczęśliwej, dużej rodzinie. Z domu wyniósł miłość i szacunek do przyrody, zwierząt i ludzi, czemu dawał wyraz w swojej późniejszej twórczości. Uwielbiał konie, był zafascynowany górami i góralami. Miejscowości, które szczególnie ukochał i najchętniej fotografował to Polanou - Hrochot, Ponik, Ocova, Detva, Hrinova i okolice. W latach 80. artysta mieszkał i tworzył w miejscowości Bańska Bystrzyca. Jednak z powodu prześladowań związanych z komunistycznym reżimem nie mógł tam wystawiać swoich fotografii. W tym okresie jego twórczość została zaprezentowana na trzech dużych wystawach w Bratysławie. Wspólnie z żoną prowadził wydawnictwo Art Benicky, które specjalizowało się w publikowaniu albumów fotograficznych na światowym poziomie. W roku 1991 wraz z rodziną przeprowadził się do Pragi.

Karol Benicky jest autorem 30 publikacji wydawanych zarówno na Słowacji, jak i w Czechach. Uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych słowackich fotografów. Karol Benicky wspólnie ze swoim synem Matusom dużo podróżowali po całym świecie tworząc niepowtarzalną dokumentację fotograficzną odwiedzanych miejsc.: Kuwejtu, większości państw Unii Europejskiej, Chorwacji, Czarnogóry, Turcji oraz Chin, które odwiedzili aż trzykrotnie. Wspólnie wydawali publikacje dokumentujące ich podróże oraz organizowali liczne wystawy m.in. w Budapeszcie, Warszawie, Pekinie, Wilnie, Londynie, Pule. W wieku 36 lat tragicznie zmarł jego syn - Matus Benicky, co odbiło się na dalszym życiu i twórczości Karola Benickiego. Po olbrzymiej stracie, okresie bólu i letargu artysta powrócił do swoich korzeni - do Bańskiej Bystrzycy. Na Słowacji pomagał założyć nowoczesne galerie w Bratysławie w budynku Słowackiej Telewizji oraz w Bańskiej Bystrzycy w Hotelu Lux.

Zmarł w wieku 71 lat w 2011 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

Wszystkie swoje projekty, wystawy, publikacje, Karol Benicky tworzył z olbrzymim oddaniem, bardzo emocjonalnie i uczuciowo podchodził do życia i świata, dlatego też okrzyknięto go Fotografem z obiektywem serca.

Jego fotografie są niemymi świadkami radości i smutków codziennego życia ludzi zarówno na Słowacji, jak i w innych odwiedzonych przez Benickiego krajach.

Na otwarciu wystawy obecna była córka nieżyjącego już artysty Jana Tolicova, która oprowadzała zebranych gości i opowiadała anegdoty z życia jej ojca.

Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej do 6 grudnia 2015 r.

Zapraszamy.

Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy również do oglądania fotorelacji z wernisażu.
 

Wystawa realizowana we współpracy z Instytutem Słowackim.